„Sucháč“ může být vaším novým začátkem. Poznáte totiž sami sebe. Kdo koho ovládá – vy alkohol, nebo je tomu už naopak? Jaké jsou spouštěče, kdy máte chuť sáhnout po skleničce? Nacházíte alternativy, které ve chvíli „krize“ alkohol nahradí? Sebepoznání je nesmírně důležitým benefitem, který dostanete, když vydržíte. Zdaleka však není poslední. Jaké jsou ty další?
Víte, že…
povědomí o Suchým únoru je podle posledních výzkumů okolo 84 % napříč populací v ČR?
Čas ubíhá nesmírně rychle. Tím rychleji, čím jsme starší. Ztratit každý den v kocovině je prostě hloupost. A jak lze ráno bez alkoholové noci v zádech krásně nastartovat mozek!
Máte chuť pravidelně zhodnotit den s kamarády v hospodě u piva? Dát si svoji pravidelnou večerní dvojdecku vína? Vynechejte to. Čertík ve vaší hlavě bude protestovat, ale vy mu odoláte. A pak znovu. A znovu. Tohle vítězství vám udělá dobře. Protože mít sám sebe a svoje tužby pod kontrolou je skvělý pocit.
Sklenice piva, vína nebo tvrdého alkoholu je nejen energetická bomba, ale ovlivňuje i kvalitu spánku. Alkohol má sedativní účinek, takže může vzbuzovat pocit snadného usnutí, ale kvalitu výrazně zhoršuje. Dochází k narušení REM fáze spánku, ve které se obnovují naše duševní síly a schopnosti. Odpočinek není kvalitní a výsledkem jsou poruchy koncentrace či paměti. Není divu, že se vám po konzumaci těchto nápojů špatně spí. Zkuste to bez nich. A uvidíte, že se budou dít věci.
O vysokém přísunu kalorií není nutné se zmiňovat, tato skutečnost je poměrně dobře známá. Málo kdo ale ví, že když vaše tělo odbourává alkohol, nezbývá mu už tolik času k efektivnímu zpracovávání cukrů a tuků. Z čehož plyne, že když ho vynecháte, můžete výsledek zanedlouho poznat na svém těle.
Posezení u piva už tak nějak evokuje chuť na cigaretu. Zkrátka pití a kouření jde často ruku v ruce. Pokud chcete s alkoholem zároveň seknout i s kouřením, může být Suchej únor cenným prvním krokem. Odstraníte si totiž jeden ze spouštěčů, kdy dostanete chuť na cigaretu.
Víte, že…
existují specializovaná Centra léčby závislosti na tabáku, kde vám mohou s odnaučením kouření výrazně pomoci? Jděte do toho a nezapomeňte využít program STOP kouření od OZP, kde můžete pro tyto účely obdržet příspěvek až 2000 Kč!
Láhev vína sem, láhev vína tam. Točené pivo také zrovna nezlevňuje… Schválně si na konci února spočítejte vaše výdaje a porovnejte s ostatními „alkoholovými“ měsíci. Možná se nestačíte divit.
Víte, že…
v roce 2023 deklarovalo svoji účast v Suchým únoru 13 % populace. Před deseti lety se přitom chtěly připojit jen 2 %. Tahle nastupující módní vlna je fajn. Zkusíte to také?
Kolik vody by člověk měl za den vypít, záleží na mnoha faktorech. Jedním z nich je vaše hmotnost. Obecný úzus říká, že u zdravého jedince odpovídá minimální příjem tekutin 0,5 litru na 15 kg váhy. Tedy pokud vážíte 60 kg, adekvátně byste do sebe měli dostat 2 litry tekutiny za den. Ale je to ještě trochu složitější.
Ony 2 litry platí pro „normální“ fungování v „normálních“ teplotních podmínkách. Měli byste je vypít jako minimální množství, ať už máte žízeň nebo ne. Svůj pitný režim však upravujte podle zátěže na váš organismus. Hodně sportujete? Je venku 40°? Pak u doporučeného minimálního množství samozřejmě nezůstávejte. Každý 1 kg vypocené hmotnosti by měl nahradit 1 litr tekutin. Poslouchejte své tělo. Ono už si řekne.
Víte, že…
projevy dehydratace organismu mohou být různé od bolesti hlavy, poklesu krevního tlaku až třeba k infekci močových cest nebo srdečním obtížím?
Nesnažte se do sebe doporučené tekutiny dostat až večer, protože přes den na to „nebyl čas“. Naopak před spaním pití spíše omezte. Ušetříte námahu sami sobě, protože nebudete přes noc muset vstávat na toaletu, a navíc nepřetěžujete ledviny. Mějte na pracovním stole velkou láhev s vodou a jednou za hodinu si z ní pořádně lokněte.
Voda je základem všech nápojů. Ale zdaleka ne u všech platí, že si je můžete „započítat“ do vašeho zdravého pitného režimu. Slazené nápoje, energetické drinky nebo alkohol tělu spíše škodí, než pomáhají. Nahraďte je čaji, ředěnými ovocnými džusy nebo neslazenými zeleninovými či ovocnými šťávami. Základem vašeho pitného režimu by však měla být obyčejná voda.
Víte, že…
dvoulitrovka nejpopulárnějších slazených limonád může obsahovat až 73 kostek cukru? O obsahu umělých sladidel a cukru v nápojích píšeme více v článku „Kolik cukru je v limonádách“.
Hlavním důvodem povzbuzujících účinků „energeťáků“ je kofein. Ten sice vaše tělo a mysl postaví krátkodobě „do latě“, nicméně při nadměrném užívání může způsobit vážné zdravotní obtíže. Obzvláště závažným problémem může být jeho užívání u dětí. Nechali byste své potomky vypít několik šálků kávy za den?
Víte, že…
příjem kofeinu u mladých lidí do 18 let by neměl být vyšší než 100 mg denně? To je zhruba množství obsažené v jednom klasickém šálku kávy. U dětí do 12 let věku by pak měl být z jídelníčku vyškrtnut úplně. Pro jejich citlivý organismus je kofein příliš silný stimulant, kterým se mohou snadno předávkovat.
Součástí jedné půllitrové plechovky vašeho oblíbeného energetického nápoje může být až 15 lžiček cukru. O dlouhodobých zdravotních rizicích přeslazených limonád píšeme v článku „Cukr v limonádách?“. Z dlouhodobého hlediska je paradoxní, že konzumace takového nápoje vás osvěží jen na chvíli – naopak brzy dostanete žízeň ještě větší. Vlastně vás plíživě dehydratuje.
Kvalitní energii a zavodnění organismu čerpejte ze zdravého a čerstvého jídla. Dejte si sklenici vody, banán nebo rozumnou porci masa. Energetické nápoje fungují na bázi umělé psychické a fyzické stimulace. Významnou roli mezi složkami energetických nápojů taurin.
Víte, že…
taurin bývá za normálních okolností oceňován mimo jiné za pozitivní vliv na výkon svalů. Platí však, že jeho plánované užívání by měl posvětit lékař, protože není vhodné ho kombinovat s některými léčivy a může dojít k snížení jejich účinnosti nebo k výraznému zhoršení nežádoucích účinků.
Ideálním stavem je, když si člověk přináší čistou mysl a elán přímo ze své podstaty a žádný stimul zvenčí nepotřebuje. Když už to musí být, zvolte pro vaše tělo jemnější „nakopávače“. Určitě nic nezkazíte dobrým čajem – obzvláště pokud je v sypané podobě. Povzbuzující účinky má především jeho zelená nebo bílá odrůda včetně oblíbeného matcha čaje. Účinky těchto a dalších potravin vám blíže představí váš lékárník včetně doporučené denní dávky.
Víte, že…
špatným příkladem „nakopávače“ není ani oblíbený šálek kávy. Jen si je třeba obzvláště pečlivě hlídat denní množství kvůli zmiňovanému nebezpečí předávkování kofeinem. U zdravého dospělého člověka představují takové bezpečné množství 3 běžné šálky.
Dvoulitrovka nápoje z dílny známého výrobce limonád obsahuje dle výzkumů 73 kostek cukru. To dělá přes sedm kostek cukru v 0,2 litrové sklenici. I množství umělých sladidel, které do nás výrobci slazených limonád tímto způsobem dostávají, je enormní. A ani s uhašením žízně vám dlouhodobě příliš nepomohou …
Víte, že…
s cukrem nešetří ani producenti nápojů, u kterých byste to na první pohled nečekali? Sklenice ochucené vody 3, ledového čaje 4 a ovocného džusu nebo tonicu obsahují v průměru až 6 kostek cukru!
U člověka, který si slazené nápoje dopřává každodenně, dochází ke zvýšenému riziku vzniku cukrovky. To však není zdaleka všechno. V ohrožení jsou také zuby a plodnost. Zvyšuje se riziko, že se objeví srdeční choroby, demence a další potíže. Nadbytek cukru samozřejmě nesvědčí ani postavě – častá je obezita.
Víte, že…
obezita není jen estetický problém? Jde o rizikový předpoklad pro řadu vážných onemocnění. Klienti OZP mohou v rámci programu STOP obezitě zdarma absolvovat tříměsíční redukční program. Podívejte se pro více informací na náš web.
Když už máte chuť na slazenou limonádu, je lepší si jí naředit vodou. Ještě lepší rozhodnutí představují ručně vymačkané šťávy z ovoce a zeleniny. I ony samozřejmě obsahují cukry, ale jen ty jednoduché bez kombinace s přidanou glukózou nebo fruktózou. Naopak s sebou do vašeho těla přinesou více vitamínů, vlákniny a minerálních látek. Ani tyto šťávy by však neměly být součástí vašeho jídelníčku příliš často. Vůbec nejlepší možností je čistá voda. Více v článku „Pitný režim“.
Víte, že…
jsou situace, kdy nám je naopak sladký nápoj prospěšný. Například při léčbě průjmových onemocnění si můžete pomocí běžně dostupných surovin vyrobit účinný rehydratační roztok. V 1 litru převařené vody rozpustíte 8 čajových lžiček cukru a 1 lžičku kuchyňské soli a doplníte šťávou z 2 pomerančů nebo grepů. Dospělí pijí 250 až 500 ml a děti 125 až 250 ml tohoto roztoku za hodinu.
Víte, že…
nejběžnějším zhoubným nádorem ledvin je tzv. Grawitzův tumor? Ohrožuje nejčastěji muže mezi 40. a 60. rokem života.
Počínající rakovina ledvin je dokonalým tichým nepřítelem. V rané fázi, kdy je její odstranění nejsnazší, se totiž nijak neprojevuje. I později jsou příznaky spíše nenápadné. Patří k nim únava, nechutenství, opakované teploty nebo bolest v boku. Důležitým znakem, že se v těle děje něco špatného, pak bývá značný úbytek na váze, hmatatelný nádor přes břišní stěnu či v bederní krajině, případně patologická zlomenina, ke které dochází bez většího úrazu.
Přestaňte nebo aspoň omezte kouření a nezdravý životní styl s malým množstvím pohybu. Cukrovka a obezita bývají častým rizikovým faktorem rakoviny ledvin. Samozřejmě ne vždy lze tyto věci ovlivnit. Někdy prostě zasáhne vyšší moc ve spojení s genetikou. I proto je třeba věnovat čas preventivním prohlídkám u lékaře.
Víte, že…
OZP vám může pomoct v boji s obezitou i cukrovkou? Prohlédněte si programy STOP obezitě a STOP infarktu, mrtvici a cukrovce s preventivními vyšetřeními zdarma a dalšími příspěvky pro naše pojištěnce.
Standardní preventivní prohlídku vám doporučujeme absolvovat jednou za dva roky. S programem STOP rakovině ledvin a nádorům břišních orgánů , který je určen všem naším pojištěncům nad 40 let, ji můžete absolvovat buď úplně zdarma, nebo s příspěvkem až 800 Kč.