STOP nádorům břišních orgánů

Bezplatný preventivní program STOP nádorům břišních orgánů

Program je zaměřen na preventivní kontroly na nádory břišních orgánů. Co se týče nádorů ledvin, ČR je v jejich výskytu na prvním místě na světě. Důvody, rizikové faktory ani způsoby prevence nejsou jasné, obecně ovšem nejlepší prevencí je pohyb, zdravý životní styl, nízkotučná strava, nekuřáctví a včasná léčba vysokého tlaku.

České republice patří smutné celosvětové prvenství v počtu výskytů rakoviny ledvin

Screening těchto nádorů hrazený z veřejného zdravotního pojištění u nás neexistuje. Proto zaplňujeme tento nedostatek preventivním vyšetřením, které je pro klienty OZP bezplatné. Jedná se o ultrazvukové (sonografické) vyšetření horní poloviny břicha.

Více o nádorech břišních orgánů

Nádory ledvin jsou nebezpečné svými často pozdními klinickými příznaky. Pacient k lékaři přichází s obtížemi typu dyspepsie (porucha trávení), žlučníkové koliky (u tohoto typu obtíží je záchyt nádoru ledvin na sonografii 50-60%), bolestí v boku nejasné příčiny apod. Důležité je věnovat pozornost krvácení do moče (bezpříznakové hematurii) bez bolesti. Vždy je nutné nepřehlížet nezvyklé skutečnosti a navštívit lékaře. Díky zlepšení včasné diagnostiky i zavádění účinnějších terapeutických postupů naštěstí v poslední době počet úmrtí klesá.

Nádor slinivky břišní představuje pro svůj rostoucí celosvětový výskyt a neklesající mortalitu velký medicínský problém. Na rozdíl od nádorů ledvin je však prokázána spojitost s kouřením. Ačkoliv ani časná stadia onemocnění nemají dobrou prognózu, stojí za to sonografické vyšetření břicha absolvovat a zvýšit tak šanci - v případě včasného nálezu - na účinnější terapii.

Podrobnější informace o programu

 1. Program je určen pojištěncům OZP ve věku od 50 let.
 2. Preventivní vyšetření doporučujeme absolvovat jednou za dva roky, nejdříve však po uplynutí 24 měsíců po provedení předchozí preventivní prohlídky.
 3. V případě zájmu absolvovat vyšetření bez platby na místě si ze seznamu poskytovatelů zdravotních služeb vyberte vám vyhovujícího poskytovatele a telefonicky si u něj zajistěte termín vyšetření. V případě, že chcete využít jiného poskytovatele splňujícího požadovanou odbornost, samozřejmě můžete, vyšetření zaplatíte na místě a následně si můžete požádat o příspěvek v rámci Kuponů STOP. Více informací zde.
 4. Jste-li klienty Asistenční služby OZP, můžete své dotazy konzultovat s jejími koordinátory, kteří vám rovněž zajistí vhodný termín objednání.
 5. Preventivní vyšetření je pro klienty OZP na místě bezplatné.
 6. Na základě výsledku provedeného preventivního vyšetření vám bude předána lékařská zpráva, kterou doporučujeme předat svému registrujícímu lékaři.
 7. V případě patologického nálezu má příslušný poskytovatel zdravotních služeb povinnost zajistit následnou péči.

Příprava na sonografické vyšetření břicha

 1. 2 dny před vyšetřením je nutné držet nenadýmavou dietu.
 2. Doporučujeme: vařené brambory, rýži, těstoviny, bramborovou kaši, bílé maso.
 3. Nutno vyloučit zbytkovou stravu, tj.: ovoce, zeleninu, čerstvé pečivo, luštěniny, mléko, perlivé nápoje.
 4. Omezte nebo zcela vylučte kouření!
 5. V den vyšetření od půlnoci: nejíst, nepít, nekouřit!
 6. Na vyšetření ledvin s sebou přineste 1,5 l neperlivé vody.

Dokumenty ke stažení

ve formátu PDF

Seznam poskytovatelů zdravotních služeb
Dokument PDF | 100 kB