Popis EKG křivky

Fyziologický - normální, přirozený, týkající se zdravého organismu.

Patologie - změna, odchylka od normy.

Patologická morfologie - změna struktury orgánu vlivem patologických podmínek (onemocnění).

EKG záznam - principem elektrokardiografie (EKG) je snímání elektrické srdeční aktivity a její hodnocení. Během šíření vzruchu srdečním svalem vznikají v oblastech rozhraní rozdílného potenciálu místní elektrické proudy, to vede ke vzniku elektromagnetického pole. Tělesné tekutiny fungují jako dobré vodiče, čímž lze snímat změny srdečních potenciálů i z povrchu těla. Snímání těchto potenciálů lze pomocí svodů, původně byly 3 (na končetinách), pak přibyly svody hrudní, dnešní EKG záznam je nejčastěji 12svodový a za speciálních okolností je možné použít i další svody (např. jícnové).

TF -tepová frekvence - počet tepů srdce za minutu.

P vlna- fyziologicky předchází P vlna každý QRS komplex, od kterého je oddělena PQ intervalem. Frekvence jejího výskytu je tedy shodná s frekvencí stahů komor.

PQ interval - vzdálenost od začátku vlny P do začátku komorového komplexu QRS.

QRS-komplex - reprezentuje stah komorové svaloviny srdce. Fyziologicky je „štíhlý“- to znamená, že kmity jsou úzké. Popisujeme na něm tři typy kmitů:
Q – první negativní kmit, nemusí být přítomen,
R – každý pozitivní kmit. Normálně se vyskytuje pouze jeden.
S – každý negativní kmit po alespoň jednom R.

QT interval - vzdálenost mezi kmitem Q a koncem vlny T. Délka normálního QT se mění s tepovou frekvencí.

ST úsek - na elektrokardiogramu EKG se jedná o úsek mezi koncem komorového komplexu QRS a počátkem vlny T. Za normálních okolností je vodorovný; jeho odchylky - tj. zvýšení či snížení, provázejí některá srdeční onemocnění.

Sinusový rytmus - základní rytmus srdeční činnosti, kterým srdce tepe za normálních okolností. Může se zrychlovat či zpomalovat podle potřeb organismu - námaha, rozrušení, nebo při některých onemocněních či vlivem některých léků.

Sinusová tachykardie - odchylka od normálního srdečního rytmu, při které dochází k jeho zrychlení nad 90 tepů za minutu. Srdeční rytmus vychází normálně ze sinoatriálního uzlu (což je shluk buněk, který zajišťuje tvorbu srdečních vzruchů = součást převodního systému srdečního), jde tedy o sinusový rytmus.

Respirační (sinusová) arytmie - odchylka od normálního srdečního rytmu, při které dochází k pravidelným, cyklickým změnám srdeční frekvence v závislosti na dýchání (při nádechu zrychlení, při výdechu zpomalení).

Extrasystola - srdeční stah, který přichází mimo pravidelný srdeční rytmus.

Supraventrikulární tachykardie - obecné označení pro rychlé srdeční arytmie (odchylky od normálního rytmu), které mají původ „nad“ srdečními komorami.