Počet klientů s rakovinou kůže stoupá

Tisková zpráva

14. července 2023

Slunečné léto je pro řadu lidí důvodem k radosti. Současně bychom se ale mít na pozoru. Právě ultrafialové (opalovací) záření je totiž vedle genetických předpokladů hlavní příčinou vzniku rakoviny kůže. Riziko je největší pro lidi s velmi světlou kůží.

Statistika Oborové zdravotní pojišťovny ukazuje, že počet klientů s diagnózou „zhoubný melanom kůže“ z roku na rok roste.

 Aktuální počet pojištěnců *
20187414
20197925
20207360
20217766
20228466

* Jedná se o pojištěnce s diagnózou C43.x – zhoubný melanom kůže,
nebo C44.x – jiný zhoubný novotvar kůže.

Zhoubné nádory kůže jsou totiž nejčastějšími zhoubnými nádory vůbec. Ročně jimi v Česku onemocní kolem 30 tisíc osob. Nejnebezpečnější je maligní melanom, což je nádor z pigmentových buněk, který vytváří dceřiná ložiska, tzv. metastázy. Naděje na jeho vyléčení existuje jen tehdy, přijde-li pacient k lékaři včas.

Prevence

Změna tvaru či barvy původně klidného mateřského znaménka, nebo objev podezřelého nového znaménka je signále pro návštěvu kožního lékaře. Ten pak vyšetřením zjistí, jestli nejde o příznak maligního melanomu. Dobrou zprávou je, že tímto vyšetřením lze diagnostikovat až 90 % všech maligních melanomů v počáteční fázi onemocnění.

OZP proto doporučuje všem svým pojištěncům bez omezení věku, aby v rámci programu STOP rakovině kůže absolvovali 1x ročně preventivní vyšetření i v případě, že nepozorují na své kůži žádné změny, ale pohybují se často na slunci, nebo mají pozitivní rodinnou anamnézu.

Vyšetření je pro klienty OZP v ordinacích smluvních lékařů bezplatné, na vyšetření v ordinacích mimo smluvní síť přispíváme částkou až 800 korun.


Stáhněte si:

ve formátu PDF

Tiskova zprava OZP - Počet klientů s rakovinou kůže stoupá
Dokument PDF | 750 kB

ve formátu MP3

Audio k tiskové zprávě namluvené tiskovým mluvčím OZP Františkem Tlapákem
Audio MP3 | 388 kB