Osteoporóza je tichý zloděj, který přepadá nejen ženy

Tisková zpráva

11. května 2023

Osteoporóza (lidově „řídnutí kostí“) je úbytek kostní tkáně. Jedná se o jednu z nejčastějších metabolických nemocí a její rozšířenost v české populaci stále stoupá. Smluvní zdravotnická zařízení OZP vyšetřila v rámci preventivního klientského programu za posledních 10 let přes 5000 klientů. A každý šestý z nich měl diagnostikovaný abnormální nález.

Osteoporóza je často bezpříznaková. Projeví se až při úrazu – nejčastěji jde o zlomeniny krčku stehenní kosti, kostí zápěstí, nebo obratlů. Mnohdy dojde ke vzniku zlomeniny bez jasného úrazového mechanismu a projeví se pouze bolestí, deformitou nebo poruchou funkce.

U většiny pacientů je osteoporóza významně ovlivněna životním stylem (nedostatkem pohybu při sedavém zaměstnání a nízkým přísunem vápníku ve stravě, či nedostatkem vitaminu D). „Nezanedbatelným faktorem je i výskyt tohoto onemocnění v rodině. Jedním z mýtů je, že osteoporóza postihuje jen ženy po menopauze, ale není to pravda. Toto onemocnění se týká i mužů, přestože v populaci nad 50 let je u žen dvakrát častější. Proto by i oni neměli toto onemocnění podceňovat, neboť komplikace a následky jsou vážné,“ říká MUDr. Jana Ježková z Asistenční služby OZP.

STOP osteoporóze s OZP

Klienti OZP ve věku 50+ mohou absolvovat preventivní vyšetření celotělovým denzitometrem (měření hustoty kostí) u smluvních odborných zařízení zdarma, nebo s příspěvkem 1 000 Kč.

Následující souhrnná tabulka ukazuje, že o program je od jeho vzniku velký zájem.

 rok 2018rok 2019rok 2020rok 2021rok 2022
čerpání v tis. Kč1 1521 182761879731
počet vyšetřených klientů1 1361 207729904709

Průběžné výsledky roku 2023 pak ukazují, že stejně jako v minulých letech OZP svůj rozpočet plánovaný na program STOP osteoporóze vyčerpá.

Doplňující informace:

Přesné statistiky v Česku kvůli nedokonalému systému záchytu této nemoci neexistují. Odhady ale mluví až o 750 tisících obyvatel České republiky s osteoporózou.

Zlomeninu následkem osteoporózy v Česku utrpí přibližně 50 procent žen a 20 procent mužů. Zejména u pacientů ve věku nad 60 let jsou pak osteoporotické zlomeniny spojené také s mnoha závažnými komplikacemi, které nezřídka končí úmrtím.

Klíčem ke zlepšení situace je tak jednoznačně prevence, včasná diagnostika a péče, a to nejen v rámci specializovaných lékařů - klinických osteologů, ale především v rámci primární péče, tedy od praktických lékařů a ambulantních gynekologů.

Dobrou zprávou je, že pokud lékaři odhalí osteoporózu včas, je možné ji léčit.


Stáhněte si:

ve formátu PDF

Tiskova zprava OZP - Osteoporóza je tichý zloděj, který přepadá nejen ženy
Dokument PDF | 302 kB

ve formátu MP3

Audio k tiskové zprávě namluvené tiskovým mluvčím OZP Františkem Tlapákem
Audio MP3 | 488 kB