Končí letošní Týden zeleného zákalu

Tisková zpráva

15. březen 2019

Oborová zdravotní pojišťovna přispěla na preventivní vyšetření zraku, včetně vyšetření hrozícího rozvoje zeleného zákalu, 1 087 lidem. Nejvyšší příspěvek na jedno vyšetření dosáhl 2 430 Kč a pojišťovna celkem na tento typ vyšetření vloni vydala bezmála půl milionu korun ze svého Fondu prevence. Právě nyní končí Světový týden zeleného zákalu, glaukomu, každoročně vyhlašovaný Světovou glaukomovou asociací a Světovou asociací pacientů s glaukomem.

Preventivní vyšetření zraku by lidé měli absolvovat jednou za dva až tři roky, zejména se to týká lidí starších 40 let. Na rozdíl od vyšetření u praktického lékaře, stomatologa či gynekologa nicméně interval vyšetření není nikde pevně zakotven. I proto na ně Oborová zdravotní pojišťovna přispívá ze svého Fondu prevence prostřednictvím systému Vitakarta.

Orientační vyšetření zraku je součástí pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře. Pokud zjistí problém, doporučí svého pacienta na podrobnou prohlídku k oftalmologovi. Vyšetření u očního lékaře by neměli podceňovat zejména lidé trpící diabetem či vysokým tlakem a také lidé, v jejichž rodině se vyskytly oční choroby především zelený nebo šedý zákal.

Hlavními rizikovými faktory pro rozvoj zeleného zákalu jsou nitrooční tlak, stres, emoční výkyvy nebo diabetes. Glaukom postupně poškozuje oční nerv a neléčená choroba může vést až k úplné ztrátě zraku. Zelený zákal nastupuje pomalu a neznatelně. Nemoc pomalu ukrajuje periferní vidění a pacienti ji dlouhou dobu vůbec nemusejí zaregistrovat. Ti v pokročilém stadiu pak svou nemoc u oftalmologa popisují tak, že svět vidí skrze trubičku toaletního papíru.

V České republice trpí glaukomem přes 350 000 lidí. Celosvětově se počet nemocných odhaduje na 60 milionů. Větší výskyt nemoci je u starších lidí. Brzká léčba bývá velmi účinná. Má formu očních kapek, případně laserového či chirurgického zákroku.


Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP)

OZP je s více než 735 tisíci klienty třetí největší zaměstnaneckou pojišťovnou v České republice. Své pobočky má ve všech krajských městech a kromě nich jsou klientům k dispozici další klientská centra, Asistenční služba OZP a služby elektronické komunikace, zejména portál VITAKARTA ONLINE, který poskytuje služby první elektronické zdravotní pojišťovny v Česku.

Svou dobrou pověst mezi zdravotnickou veřejností si OZP trvale zabezpečuje včasnou úhradou všech svých závazků. Pro veřejnost je pak atraktivní zejména tím, že nabízí široké spektrum služeb a vysokou kvalitu, profesionalitu a spolehlivost, s jakou jsou tyto služby poskytovány v optimální síti smluvních partnerů.


Kontakt pro média: media@ozp.cz