Škola rehabilitace

Úvod (1. část): Bolest pohybového aparátu

EXISTUJE ZÁZRAČNÉ CVIČENÍ, KTERÉ ODSTRANÍ BOLEST JAK LUSKNUTÍM PRSTŮ? JE NUTNÝ FYZICKÝ POHYB KE ZDRAVÍ? JE MOŽNÉ NIC NEDĚLAT A NETRPĚT BOLESTMI ZAD? JSOU POČÍTAČE VÁŽNĚ "ZÁHUBOU" ZDRAVÍ? DOUFÁME, ŽE ODPOVĚDI I NA TYTO OTÁZKU BUDETE SCHOPNÍ NAJÍT V SÉRII PŘÍSPĚVKŮ "ŠKOLY REHABILITACE". HLAVNÍM CÍLEM BUDE POUKÁZAT NA VZNIK BĚŽNÝCH ONEMOCNĚNÍ POHYBOVÉHO APARÁTU, JEJICH PŘEDCHÁZENÍ A HLAVNĚ NA CESTU PREVENCE.

Problémy s pohybovým aparátem jsou v ČR v současnosti mezi třemi nejčastějšími příčinami dlouhodobých pracovních neschopností - společně s nádorovými onemocněními a psychiatrickými diagnózami. Narůstá počet onemocnění způsobených kombinací dlouhodobé statické zátěže (např. sezení), naší přirozené pohodlnosti a podceňování našich možností.

  • "Jaká artróza? Všichni říkají, že jsem celý dědeček a ten byl zdravý jako buk!" Zanedbávání, podceňování, případně tlumení bolestí, které indikují, že je v těle "něco špatně."

To vše může vést ke strukturálním změnám v organismu. Ty jsou v mnoha případech změnami nevratnými. Prevence patří mezi nejdůležitější ochranu zdraví člověka a to před vlastním onemocněním, v jeho průběhu, i po jeho ukončení. Naopak současný životní styl a technický pokrok v kombinaci se "zázračnou medicínou" nás vede k výrazné pasivitě. To má za následek téměř úplné omezení pohybu a fyzické práce.

Fyzioterapie (léčba pohybem) je jeden z medicínských oborů, který se snaží o předcházení bolestí pohybového aparátu, léčení už vzniklého onemocnění nebo o zpomalení progrese chorob, na které je i současná medicína krátká. Je mylné myslet si, že se zbavíte letitých (v některých případech až půl století trvajících) bolestí ze dne na den, jako písknutím na kouzelnou píšťalku. Tato představa je bohužel vcelku častá a paradoxně trvá nejvíc času ze samotné terapie, než to sám pacient pochopí.

  • "Fyzioterapie zázraky nedělá, ale každý den se o ně snaží."

Je jedinečná díky své komplexnosti - dívá se na člověka jako na celek, ne jako na jednu konkrétní diagnózu bez souvislostí. Jedním z nejdůležitějších aspektů pozitivního výsledku terapie je na prvním místě sám pacient. Je jen a pouze v jeho moci změnit způsob užívání svého těla a tak pomoci zmírnit nebo i úplně vyléčit konkrétní problém.

Cílem naší Školy rehabilitace je zaměřit se na prevenci u nejběžnějších onemocnění pohybového aparátu (např. tenisový loket, bolest páteře, patní ostruha, karpální tunel a jiné) a ukázat cestu prevence. Další částí bude Škola zad, která tvoří nejvýznamnější část preventivní rehabilitace. V ní se pokusíme jednoduše vysvětlit její důležitost, nevyhnutelnost pro zdraví, stejně jako způsob fungování této teorie v praxi, což je přece jen pro člověka - pacienta nejdůležitější.
Lidí, kteří trpí nějakým onemocněním pohybového aparátu, je čím dál tím víc. Statistiky Ministerstva zdravotnictví uvádějí prudký nárůst u mladých lidí a u dětí.

  • Už 50% dětí v ČR do věku 16 let se setká s bolestmi zad.

Je úlohou rodičů i učitelů vychovávat děti ne jenom v mentálních dovednostech, ale i fyzických zručnostech. Fyzickou zručností nemáme na mysli dokonalou jemnou motoriku u manipulace s chytrým telefonem nebo s tabletem. Na světě máme první "počítačovou generaci" a v brzké budoucnosti uvidíme, jaké následky se sebou ponese. Naše zdraví a zdraví našich dětí máme do veliké míry v rukou my sami. Pevně věříme, že i Škola rehabilitace vám umožní posunout se tím správným směrem - ke zdravějšímu životnímu stylu vás i Vašich blízkých.

Vaše Asistenční služba OZP

Pokud vás zaujal tento článek, přečtěte si další díly seriálu Škola rehabilitace ve Vaší VITAKARTĚ ONLINE . Pokud vás trápí nemoci pohybového aparátu, oceníte jistě konzultaci s profesionálem, který je klientům Asistenční služby OZP k dispozici.

Facebook
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. O cookies    Rozumím