STOP rakovině prostaty

Program preventivního vyšetření rakoviny prostaty

Zhoubná onemocnění prostaty patří mezi nejčastější nádory u mužů. Představují závažný zdravotní i sociální problém. Rizikovými faktory jsou věk, změny v hormonální hladině či dietetické návyky. Bez včasné léčby se mohou vytvářet metastázy do dalších orgánů.

Za posledních 10 let jsme na rakovinu prostaty preventivně vyšetřili více než 1500 klientů, přičemž 8% z nich mělo diagnostikované zdravotní problémy

K dispozici jsou dva způsoby čerpání programu podle vlastního uvážení.

 1. Samostatné vyšetření krevní bílkoviny PSA, které mohou pojištěnci OZP absolvovat zdarma do 31.12.2023 na odběrových místech sítě SYNLAB.

  Vyšetření PSA je psychicky i časově výrazně méně náročné, než komplexní vyšetření u lékaře. Do odběrového místa SYNLAB se mohou zájemci dostavit rovnou bez objednání a bez žádanky. Výsledek vyšetření s doporučením dalšího postupu obdrží do dvou pracovních dnů od laboratoře zabezpečeným e-mailem. Pokud je jejich výsledek v pořádku, do ambulance za lékařem vůbec nemusí.

  Podrobné informace o samostatném vyšetření PSA.

 2. Komplexní preventivní vyšetření rakoviny prostaty, které zahrnuje klinické vyšetření konečníku, včetně ultrazvuku a krevního vyšetření PSA. To je prováděné z malého vzorku krve. Zjišťuje se přítomnost vyšší hladiny krevní bílkoviny PSA v době, kdy nemocný ještě nepociťuje žádné subjektivní obtíže. Vyšetření signalizuje případné změny v prostatě, především u zhoubného bujení.

  Klienti OZP mohou vyšetření absolvovat zdarma nebo s příspěvkem až 1 200 Kč.

Podrobnější informace o programu

 1. Program je určen mužům ve věku od 40 let.
 2. Doporučujeme jej absolvovat jednou za rok, nejdříve však po uplynutí 12 měsíců po provedení předchozí preventivní prohlídky.
 3. Program můžete čerpat zdarma nebo s příspěvkem až 1 200 Kč.
 4. V případě zájmu absolvovat vyšetření zdarma, tzn. bez platby na místě, si ze seznamu poskytovatelů zdravotních služeb vyberte vám vyhovujícího poskytovatele a telefonicky si u něj zajistěte termín vyšetření. Pro objednání můžete též využít Asistenční službu OZP.
 5. V případě, že chcete využít jiného poskytovatele splňujícího požadovanou odbornost, samozřejmě můžete, vyšetření zaplatíte na místě a následně si můžete požádat o příspěvek až 1 200 Kč v rámci Kuponů STOP. Více informací zde.
 6. Od 1. 8. 2023 do 31. 12. 2023 mohou muži absolvovat zdarma samostatné vyšetření krevní bílkoviny PSA z krve v laboratořích SYNLAB bez nutnosti žádanky od lékaře.
 7. Na základě výsledku provedeného preventivního vyšetření vám bude předána lékařská zpráva, kterou doporučujeme předat svému registrujícímu lékaři.
 8. V případě patologického nálezu má příslušný poskytovatel zdravotních služeb povinnost zajistit následnou péči.

Dokumenty ke stažení

ve formátu PDF

Seznam poskytovatelů zdravotních služeb, kde můžete program STOP čerpat zdarma
Dokument PDF | 100 kB