STOP rakovině dutiny ústní

Program preventivního vyšetření rakoviny dutiny ústní

Mezi nádory dutiny ústní řadíme nádory sliznice tváře, dásní, spodiny ústní, jazyka a tvrdého patra. Jedná se o velmi častou formu rakoviny. Kromě kouření a alkoholu jsou rizikové také další faktory, které sami na sobě nemusíme ani vnímat. Mezi možnými původci onemocnění jsou také HPV virus, herpes simplex, nízká úroveň hygieny dutiny ústní, zatížení těžkými kovy, ionizační záření apod. Nádory dutiny ústní se mohou vyznačovat zápachem z úst, krvácením na sliznici, bolestivostí u osob se snímatelnou zubní náhradou mohou být nálezy i zde nebo v podjazykové oblasti apod.

Jedinečný přístroj VELscope dokáže zcela bezbolestně diagnostikovat nejen nádory dutiny ústní, ale i další patologické změny tkáně

Klienti OZP mohou vyšetření absolvovat zdarma nebo s příspěvkem 700 Kč.

Podrobnější informace o programu

  1. Vyšetření je realizováno ve spolupráci s odbornými poskytovateli zdravotních služeb, kteří jsou vybaveni přístrojem VELscope.
  2. Vyšetření je určeno všem pojištěncům OZP ve věku od 25 let a doporučujeme absolvovat ho jednou za dva roky, nejdříve však po uplynutí 24 měsíců po provedení předchozí preventivní prohlídky.
  3. Program můžete čerpat zdarma nebo s příspěvkem až 700 Kč.
  4. V případě zájmu absolvovat vyšetření zdarma, tzn. bez platby na místě, si ze seznamu poskytovatelů zdravotních služeb vyberte vám vyhovujícího poskytovatele a telefonicky si u něj zajistěte termín vyšetření. Pro objednání můžete též využít Asistenční službu OZP.
  5. V případě, že chcete využít jiného poskytovatele splňujícího požadovanou odbornost, samozřejmě můžete, vyšetření zaplatíte na místě a následně si můžete požádat o příspěvek 700 Kč v rámci Kuponů STOP. Více informací zde.
  6. Na základě výsledku provedeného preventivního vyšetření vám bude předána lékařská zpráva, kterou doporučujeme předat svému registrujícímu lékaři.
  7. V případě patologického nálezu má příslušný poskytovatel zdravotních služeb povinnost zajistit následnou péči.

Dokumenty ke stažení

ve formátu PDF

Seznam poskytovatelů zdravotních služeb, kde můžete program STOP čerpat zdarma
Dokument PDF | 90 kB