Vakcín na chřipku má být letos více než vloni

Chřipkových vakcín by letos mělo být do ČR dovezeno více než vloni, a to o 10 – 20 %. Celkový počet dávek pro nadcházející chřipkovou sezónu je tak odhadován na 1 milion. V roce 2020 se do ČR dovezlo necelých 900 tisíc dávek. Pojištěnci z rizikových skupin a nad 65 let mají očkování proti chřipce zdarma, samoplátcům přispívá OZP až 500 Kč.

Přednost při očkování mají lidé z tzv. rizikových skupin, což jsou mj. lidé nad 65 let nebo pacienti s chronickým onemocněním či s imunodeficitem. V ČR se jich obvykle každoročně naočkuje okolo 600 tisíc. Tito pojištěnci mají očkování proti chřipce plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění a mají ho tedy zdarma, respektive ho zdravotní pojišťovna hradí přímo lékaři. Ostatní klienti jsou v pozici samoplátců, a proto jim Oborová zdravotní pojišťovna každoročně přispívá.

OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE v roce 2021

Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je před začátkem chřipkové sezóny. Chřipkové epidemie postihují Českou republiku nejčastěji mezi prosincem a březnem. Ideálním termínem pro očkování je proto říjen a listopad. Očkovat lze i na začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní.

O počtu dovezených vakcín rozhodují samotní výrobci podle toho, kolik si jich už v lednu lékaři objednají. Toto číslo navyšují dle zkušenosti s tím, kolik lidí o vakcínu projeví zájem později. „Důvodem je obava, aby se pak nemusely nepoužité vakcíny vyhazovat. Zatímco v roce 2019 se nepoužily desítky tisíc dávek, vloni byl zájem enormní a vyočkovalo se prakticky vše. Tomu by měl odpovídat i navýšený objem pro letošní rok,“ říká výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP) Martin Balada.