Změny v očkování pro rok 2022

Vzhledem k tomu, že proočkovanost v České republice v posledních letech klesá, jsou velmi pozitivně vítány změny v očkování, které přináší od ledna novela zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Změny od 1. 1. 2022:

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV)

HPV (human papillomavirus) je pohlavně přenosná infekce způsobená lidskými papilomaviry. Podle studií, které proběhly po celém světě, asi 80 procent žen i mužů se s infekcí někdy v životě setká. Spolehlivé řešení je primární prevence, to znamená vakcinace proti lidským papilomavirům. Očkování proti HPV se proto doporučuje ještě před zahájením pohlavního života. Z veřejného zdravotního pojištění je hrazeno dívkám a chlapcům pokud bylo zahájeno od dovršení 13. do dovršení 14. roku věku pojištěnce, nově i po dovršení 14 let v případě zdravotních komplikací, které neumožní aplikovat vakcínu dříve. Plně hrazeny jsou nyní očkovací látky Cervarix a Gardasil (čtyřvalentní i 9), a to i v případě pojištěnců, kterým byla první dávka OL aplikovaná do 31. 12. 2021.

 

Očkování proti meningokokovým onemocněním

Meningokok je gramnegativní bakterie Neisseria meningitidis. Jedná se o kulovitou, většinou opouzdřenou bakterii. Celkem existuje 13 sérotypů. Běžně se však celosvětově vyskytují sérotypy A, B, C, Y a W135, ostatní jen ojediněle. Meningokok běžně osídluje lidský nosohltan, aniž by působil svému nositeli jakékoli potíže. Nejvíce nosičů se vyskytuje mezi adolescenty. Mezi lidmi se meningokok šíří běžným kontaktem pomocí "kapének". Invazivním meningokokovým onemocněním můžeme účinně a bezpečně předcházet očkováním. V ČR jsou dostupné 2 typy vakcín. Dětem hradí očkování zdravotní pojišťovny v tomto režimu:

 

Očkování proti chřipce

Chřipka je virové onemocnění vyvolané viry chřipky A, B a C. Jen v České republice chřipkou každý rok nakazí až 1,2 milionu lidí a okolo 2 000 lidí v souvislosti s ní umírá. Nejúčinnější prevencí je očkování. Doposud měli na očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění nárok jen pojištěnci z rizikových skupin a nad 65 let. Nově je hrazeno očkování v provedení nejméně ekonomicky náročném také zdravotnickým pracovníkům a jiným odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Pojištěnci starší 65 let se navíc mohou nově nechat očkovat i dražší vakcínou, pokud ji ministerstvo zdravotnictví zařadí mezi hrazené.

 

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu postihující mozek a mozkové blány. V loňském roce na očkování přispívaly zdravotní pojišťovny jen formou bonusu z fondu prevence, například OZP částkou až 1 000 Kč. Od ledna 2022 mají nárok na úhradu očkování proti tomuto onemocnění z prostředků veřejného zdravotního pojištění lidé ve věku nad 50 let.

 

Vzhledem k tomu, že výše uvedená očkování nejsou hrazena všem věkovým kategoriím, připravila Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) i letos Kupon na všechna očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění ve výši až 1 000 Kč, který je možné čerpat během celého roku: