Výsledky laboratorních vyšetření kdykoli v mobilu

Publikováno: 13.11.2023   #novinky, #tipy

Mít výsledky svých laboratorních vyšetření krve vždy při sobě. Na první pohled drobnost, která ale ušetří spoustu času a zrychlí diagnostiku možného onemocnění. Prostřednictvím aplikace VITAKARTA mohou pojištěnci OZP od listopadu nahlížet na své výsledky laboratorních vyšetření provedených v laboratorních sítích SYNLAB a SPADIA.

Jedná se o zcela novou, unikátní funkcionalitu. "Její největší výhodou je, že můžete nedávné laboratorní výsledky ukázat, nebo přeposlat dalšímu svému ošetřujícímu lékaři bez nutnosti absolvovat v krátké době další odběr. To zrychluje celý proces diagnózy a nasazení vhodné léčby. Údaje z laboratorního vyšetření si totiž v aplikaci VITAKARTA můžete zobrazit bezprostředně poté, co je poskytovatel zdravotních služeb zadá do svého datového úložiště," vysvětluje zdravotní ředitelka OZP MUDr. Jitka Vojtová.

Ve VITAKARTĚ mají pojištěnci přístup k výsledkům vyšetření indikovaných lékařem, a tedy hrazených z veřejného zdravotního pojištění. K dispozici jsou nejen aktuální laboratorní výsledky, ale i výsledky nejméně dva roky zpětně.

Nahlížení je navíc naprosto bezpečné. "VITAKARTA slouží pouze jako prohlížeč. Údaje pojištěnců OZP zůstávají v zabezpečeném datovém úložišti a jsou silně chráněné technickými a organizačními opatřeními proti jakémukoli zneužití. K laboratorním výsledkům bude mít přístup pouze pojištěnec, nikoli pojišťovna. Před zobrazením musí pacient o náhled výsledků explicitně požádat a teprve na základě předem uděleného souhlasu mu budou data prostřednictvím aplikace zobrazena," popisuje IT ředitel společnosti synlab czech Ing. Bohuslav Růžička.

Společnosti SPADIA i SYNLAB musely dodržet přísná zadávací kritéria na ochranu osobních údajů, správně nastavit pseudonymizaci dat a akceptovat dodaný šifrovací klíč pro koncového klienta.

Důležitá je také skutečnost, že výsledky vyšetření nejsou nijak interpretovány. "Výsledek laboratorního vyšetření může upozornit na nějaký problém, ale v mnoha případech nás, laboratorní odborníky, neopravňuje vyslovit diagnózu. K tomu nemáme dostatek informací a také jsou v některých případech nutná další vyšetření. Obvodní lékař, nebo specialista v oboru je proto nepostradatelný pro dořešení zdravotního problému. Rychle zpracované výsledky z laboratoře ale mohou významně zkrátit dobu stanovení diagnózy," dodává k nové funkcionalitě VITAKARTY RNDr. Lubor Stančík, Ph.D. odborný pracovník SPADIA.

Nahlížení do výsledků laboratorních vyšetření je po přihlášení do klientského účtu ve VITAKARTĚ poslední položkou v menu v sekci Zdravotní péče.

Funkce je přístupná jak při přihlášení přes mobilní aplikaci, tak prostřednictvím počítače. Pro přístup přes mobilní telefon je nejprve nutná aktualizace aplikace VITAKARTA prostřednictvím App Store, nebo Google Play.