Ústa plná hořkosti

O rakovině dutiny ústní se moc často nemluví. Její první příznaky jsou obvykle hodně nenápadné. I proto přicházejí pacienti k lékaři často až v pokročilém stádiu onemocnění. Přitom stejně jako u jiných typů nádorových onemocnění platí - čím dříve se zárodky nemoci dostanou pod lékařskou kontrolu, tím větší je šance na vyléčení.

Podle Státního zdravotního ústavu ČR je z 90 procent příčinou rakoviny úst a krku kouření. Nejčastějšími formami jsou nádory sliznice tváře, dásní, spodiny ústní, jazyka a tvrdého patra.

Rizikový faktor č. 1

Pokud kouří abstinent, riziko rakoviny úst a krku je u něj asi 10x vyšší než u nekuřáka. Pokud pije alkohol nekuřák, je u něj riziko asi 4x vyšší. A pokud je někdo kuřák a pije alkohol, riziko rakoviny dutiny ústní a krku se u něj zvyšuje asi 40x oproti nekuřáku-abstinentovi.

Kromě kouření a alkoholu patří mezi rizikové faktory HPV virus, herpes simplex, špatná hygiena dutiny ústní, zatížení těžkými kovy, ionizační záření apod.

Nádory dutiny ústní se mohou projevovat podobně jako nastupující bolest zubů. Dalším a častým příznakem je zápach z úst, krvácení na sliznici, skvrny nebo jiné útvary v ústech, potíže se žvýkáním, polykáním a pohybem čelisti. Rakovinu úst může provázet i necitlivost v ústech, zesílení stěny tváří a změny hlasu.

STOP rakovině dutiny ústní

Na prvním místě je pochopitelně přestat s kouřením. Pomáhá celkově zdravý životní styl, včetně minimální konzumace alkoholu, pravidelné kontroly u zubaře a dodržování ústní hygieny. A z medicínského hlediska jsou to pravidelné preventivní kontroly u specialistů.

Oborová zdravotní pojišťovna doporučuje všem svým pojištěncům ve věku od 25 let absolvovat u smluvních zdravotnických zařízení bezplatnou preventivní kontrolu v rámci programu STOP rakovině dutiny ústní každé dva roky. Přístroj VELscope umí bezbolestně diagnostikovat jak nádory ústní dutiny, tak patologické změny tkáně. Při vyšetření mimo síť smluvních poskytovatelů mají pojištěnci OZP nárok na příspěvek 700 korun.

Podle statistik OZP je o program STOP rakovině dutiny ústní zatím poměrně malý zájem.

 202020212022* 2023
počet žádostí o příspěvek613118
schváleno3 996 Kč8 750 Kč6 300 Kč3 300 Kč
* údaje k 31. 5. 2023

Nebezpečnost nádorových onemocnění ústní dutiny a krku ale zůstává. A preventivní vyšetření jednou za 24 měsíců je nejlepší cestou, jak ho odhalit už v zárodku a včas ho začít léčit.

Pro objednání je možné využít pomoc Asistenční služby OZP.