Umělá inteligence slouží pojištěnkám OZP

Publikováno: 5.4.2023   #novinky, #pojištěnci

Oborová zdravotní pojišťovna jako první hradí unikátní čtení mamografických snímků pomocí umělé inteligence. Vyšetření poskytuje zdravotnická skupina EUC ve svém Mamodiagnostickém centru na pražské Waltrovce.

Ve screeningu nádorů prsu je standardem takzvané dvojí čtení mamografických snímků, které podstatně zvyšuje spolehlivost vyhodnocení abnormálních nálezů. I do této oblasti však dnes proniká umělá inteligence (AI) - v podobě takzvaného třetího dodatečného čtení. To zvyšuje celkovou senzitivitu vyšetření až o 20 % a přináší hodnotícím radiologům větší jistotu.

Od 1. dubna ho jako první v Česku poskytuje Mamodiagnostické centrum Waltrovka. A Oborová zdravotní pojišťovna toto nadstandardní vyšetření pojištěnkám hradí ze 100 %.

"Včasný nález nádoru prsu zvyšuje pravděpodobnost vyléčení u pacientek až o 95 procent. I proto jsme pevně přesvědčeni, že preventivní prohlídky by měly být dostupné všem ženám. Zároveň stále hledáme nové cesty, jak dostupnou nabídku procedur zefektivňovat. Z tohoto hlediska je pro nás podpora vyšetření s využitím umělé inteligence logickým krokem při rozvíjení zdravotnických služeb budoucnosti," říká Ing. Radovan Kouřil, generální ředitel OZP.

Pilotní projekt na pražské Waltrovce by měla brzy převzít také další z celkem třinácti mamocenter zdravotnické skupiny EUC po celé republice.

Odborným garantem vyšetření je prof. MUDr. Jan Daneš, CSc., propagátor umělé inteligence v mamografii, předseda Komise pro program screeningu karcinomu prsu v ČR a člen Odborné rady zdravotnické skupiny EUC.