STOP rakovině prostaty

Zhoubná onemocnění prostaty patří mezi nejčastější nádory u mužů. Představují závažný zdravotní i sociální problém. Rizikovými faktory jsou věk, změny v hormonální hladině či dietetické návyky. Odhalení onemocnění v časném stadiu dává šanci na 99% úspěšnost léčby.

Rakovina prostaty (adenokarcinom) vzniká tvorbou a růstem abnormálních buněk tkáně předstojné žlázy. Dochází k tvorbě a následnému množení karcinogenních buněk sliznice prostaty. Konkrétní příčinu vzniku tohoto onemocnění dosud neznáme.

Hlavním faktorem vzniku je genetická predispozice. Dochází ke zvýšenému riziku pro muže s přímými příbuznými muži s karcinomem prostaty.

Druhým největším rizikovým faktorem je přibývající věk. U mužů nad 45 - 50 let počet diagnóz karcinomu prostaty rychle stoupá; nejvíce nemocných je ve věkové kategorii okolo 70. roku života.

Mezi další rizikové faktory patří například:

Nebezpečnost rakoviny prostaty je mimo jiné v tom, že první fáze onemocnění je v mnoha případech bezpříznaková, takže odhalena bývá náhodou, např. v rámci jiného vyšetření. První příznaky se obvykle objeví, až když začne žláza prostaty tlačit na močový měchýř - nejčastějším příznakem je pak časté močení a problémy při močení.

OZP vám pomáhá s prevencí

Oborová zdravotní pojišťovna zajistila za posledních 10 let preventivní vyšetření na rakovinu prostaty více než 1500 klientů. 8 procent z nich mělo diagnostikované zdravotní problémy.

Klienti OZP ve věku 40+ mohou toto vyšetření absolvovat v rámci programu STOP rakovině prostaty ZDARMA, nebo s příspěvkem až 1 200 Kč. Doporučujeme jej absolvovat jednou za 12 měsíců.

Vyšetření se dělá z malého vzorku krve. Jedná se o zjištění přítomnosti vyšší hladiny krevní bílkoviny PSA (prostatického antigenu) v době, kdy ještě nepociťujete žádné subjektivní obtíže. Současně probíhá i klinické vyšetření, včetně vyšetření prostaty pohmatem cestou přes konečník.

Využijte program STOP rakovině prostaty a zajděte si na preventivní prohlídku. Ať máte klid a můžete se věnovat třeba svým koníčkům.