Parkinsonovou chorobou trpí v ČR přes 30 tisíc lidí

Publikováno: 11.4.2022   #pojištěnci, #poradenství

Jak vyplývá z dat Svazu zdravotních pojišťoven ČR, s Parkinsonovou chorobou se v naší zemi potýká přes třicet tisíc lidí. V roce 2021 Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) evidovala 1 404 klientů s touto chorobou a na jejich léčbu vynaložila téměř 179 milionů korun.

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které postihuje zhruba 1 z 200 lidí. Přesné příčiny rozvoje onemocnění se vědcům doposud nepodařilo odhalit. Naprostá většina pacientů je vyššího věku, jen kolem 5 procent pacientů je mladších 40 let. Parkinsonova choroba se častěji rozvine u mužů. Zhruba v pětině případů se vyskytne u lidí, jejichž příbuzní se s ní také léčili/léčí. Největší problém je včasná diagnostika onemocnění. V době, kdy jsou příznaky této choroby zjevné, je už obvykle v příliš pokročilém stádiu.

Nejčastějším prvním příznakem je třes rukou, postupně tato choroba negativně ovlivňuje celkovou motoriku a nastávají problémy i s chůzí, stabilitou, později s mimikou a plynulým mluvením. V pokročilých fázích se zhoršuje schopnost myšlení a paměť.

Den Parkinsonovy choroby si svět připomíná vždy 11. dubna.