OZP intenzivně pomáhá informovat veřejnost a hlavně příchozí občany z Ukrajiny o postupu při čerpání zdravotních služeb na území ČR

Silně vnímáme obavy našich klientů o zdravotní stav svých známých a příbuzných, kteří přicházejí na území ČR z Ukrajiny. Proto přicházíme s pomocí prostřednictvím informací, jejichž sdílením můžete i vy výrazně pomoci příchozím občanům Ukrajiny při rychlém vyřizování nezbytné administrativy a následném včasném poskytnutí zdravotních služeb.

Na Twitteru OZP najdete ty nejaktuálnější informace, které se v oblasti zdravotnictví k současné situaci vztahují.

Příchozím občanům z Ukrajiny je doporučeno pobývat na území ČR na základě víza za účelem strpění. Od momentu jeho udělení se stávají účastníky systému veřejného zdravotního pojištění s přístupem ke zdravotní péči v plném rozsahu s tím, že pojistné za ně odvádí český stát. Víza za účelem strpění vyřizuje pracoviště OAMP Ministerstva vnitra.

Oborová zdravotní pojišťovna nabídla ministrovi zdravotnictví svou participaci na systému registrace ukrajinských občanů k veřejnému zdravotnímu pojištění.

Bližší informace lze nalézt na webu MZČR https://www.mzcr.cz/zakladni-informace-pro-obcany-ukrajiny-v-oblasti-poskytovani-zdravotnich-sluzeb/ či Kanceláře zdravotních pojišťoven https://www.kancelarzp.cz/cs/.

Občané Ukrajiny, kteří přijeli do ČR a potřebují jakékoli zdravotní informace, mohou kontaktovat speciální infolinku.

V souvislosti s válkou na Ukrajině zažívají lidé i vysokou psychickou zátěž. Ministerstvo vnitra ČR na svých webových stránkách uvádí kontakty a rady, které mohou v krizové chvíli pomoci, podrobně ZDE >>