Nastražte pasti na tichého zloděje, který přepadá nejen ženy

Publikováno: 10.5.2023   #pojištěnci, #poradenství

Tichým zlodějem bývá označovaná osteoporóza. Jde o úbytek kostní tkáně, proto jí lidově říkáme "řídnutí kostí". Jedná se o jednu z nejčastějších metabolických nemocí a její rozšířenost v české populaci stále stoupá. Přesné statistiky zatím kvůli nedokonalému systému záchytu této nemoci neexistují. Odhady ale mluví až o 750tisících obyvatel Česka s osteoporózou.

Osteoporóza je často bezpříznaková. Projeví se až při úrazu - nejčastěji jde o zlomeniny krčku stehenní kosti, kostí zápěstí, nebo obratlů. Mnohdy dojde ke vzniku zlomeniny bez jasného úrazového mechanismu a projeví se pouze bolestí, deformitou nebo poruchou funkce. Zlomeninou následkem osteoporózy v Česku utrpí přibližně 50 procent žen a 20 procent mužů.

Zejména u pacientů ve věku nad 60 let jsou pak osteoporotické zlomeniny spojené s mnoha závažnými komplikacemi, které nezřídka končí úmrtím.

U většiny pacientů je osteoporóza významně ovlivněna životním stylem (nedostatkem pohybu při sedavém zaměstnání a nízkým přísunem vápníku ve stravě, či nedostatkem vitaminu D). "Nezanedbatelným faktorem je i výskyt tohoto onemocnění v rodině. Jedním z mýtů je, že osteoporóza postihuje jen ženy po menopauze, ale není to pravda. Toto onemocnění se týká i mužů, přestože v populaci nad 50 let je u žen dvakrát častější. Proto by i oni neměli toto onemocnění podceňovat, neboť komplikace a následky jsou vážné," říká MUDr. Jana Ježková z Asistenční služby OZP.

Klíčem ke zlepšení situace je tak jednoznačně prevence, včasná diagnostika a péče, a to nejen v rámci specializovaných lékařů - klinických osteologů, ale především v rámci primární péče, tedy od praktických lékařů a ambulantních gynekologů.

Dobrou zprávou je, že pokud lékaři odhalí osteoporózu včas, je možné ji léčit.

Smluvní zdravotnická zařízení OZP vyšetřila v rámci preventivního klientského programu za posledních 10 let přes 5000 klientů. Každý šestý z nich měl diagnostikovaný abnormální nález.

STOP osteoporóze s OZP

Klienti OZP ve věku 50+ mohou v rámci programu STOP osteoporóze absolvovat preventivní vyšetření celotělovým denzitometrem (měří hustotu kostí) u smluvních odborných zařízení zdarma, nebo s příspěvkem 1 000 Kč. Doporučujeme absolvovat ho jednou za dva roky (nejdříve však po uplynutí 24 měsíců po provedení předchozí preventivní prohlídky).

Objednání je možné u smluvních partnerů, případně lze využít i Asistenční službu OZP.

Výsledek preventivního vyšetření posoudí registrující lékař, který má v případě abnormálního nálezu povinnost zajistit následnou péči.