Na dentální hygienu přispíváme až 1000 korun za rok

Problémy se zuby má skoro polovina lidí na světě. V roce 2019 prodělala téměř polovina dospělých obyvatel Evropy závažné onemocnění dutiny ústní. To jsou fakta, před kterými v listopadu 2022 varovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Zpráva také ukázala, že v evropském regionu je druhý největší podíl případů ztráty zubu (25,2 procenta – týká se to asi 88 milionů lidí starších dvaceti let).

WHO proto členské státy vyzvala, aby svým obyvatelům umožnily v rámci všeobecné zdravotní péče lepší přístup k péči o dutinu ústní a to buď zcela zdarma, nebo za cenu, kterou si lidé mohou dovolit.

Samostatnou kapitolou je stav zubů dětí. Jak potvrdila i nedávná pilotní akce projektu Školáci k zubaři v Ostravě, lékaři napočítali při vyšetření 29 dětí téměř 140 kazů. Šokující bylo i zjištění, že řada z dětí ve věku od 6 do 10 let byla u zubaře poprvé v životě. Významným faktorem tohoto stavu je podle zdravotníků rostoucí benevolence rodičů, kteří jsou za děti odpovědní. Protože nezřídka sami k zubaři nechodí, neřeší ani zuby svých dětí, pokud je nic nebolí.

Na situaci, kdy je v mnoha regionech komplikované nasmlouvat dostatek stomatologických ordinací a náklady hrazené přímo pacienty jsou poměrně vysoké, zareagovala Oborová zdravotní pojišťovna už před několika lety nabídkou příspěvku na dentální hygienu. "Zdá se, že čím dál víc našich klientů sází na prevenci. Základní podmínkou pro poskytnutí příspěvku je totiž absolvování stomatologické preventivní prohlídky v posledních dvou letech,“ chválí pojištěnce generální ředitel OZP Radovan Kouřil.

V roce 2023 proplácí OZP svým klientům polovinu účtenky za dentální hygienu až do výše 1 000 Kč za rok. Příspěvek je využitelný např. na pískování, odstranění zubního kamene, kyretáž, rekalcifikaci, ošetření krčků atd., ne na stomatologické výkony, nebo nákup zdravotnických pomůcek (jako např. zubních kartáčků).

O příspěvek mohou požádat všichni stávající pojištěnci nejlépe prostřednictvím aplikace VITAKARTA jednorázově (1x za rok) bez ohledu na výši účtenky. V době podání žádosti nesmí být ale účtenky starší než 3 měsíce od vystavení.

Podrobné podmínky