Kombinujte léky a doplňky výživy bezpečně

Publikováno: 25.7.2023   #pojištěnci, #tipy

Aplikace VITAKARTA Vám pomůže od nežádoucí interakce léků. Její použití je velmi snadné a rychlé, takže si můžete vhodnost, nebo nevhodnost pořizovaných přípravků ověřit sami třeba přímo u přepážky v lékárně. Stačí jen naskenovat čárový kód.

"Je to unikátní funkce naší VITAKARTY, která má respekt i u lékařů. Stojí za ní totiž renomovaná společnost DrugAgency, která se ověřování interakcí mezi léčivy zabývá více než 20 let," říká ředitelka zdravotního úseku OZP MUDr. Jitka Vojtová.

Za správnou kombinaci předepisovaných léků odpovídá vždy lékař. Jsou ale volně prodejné léky, vitaminy a doplňky výživy, které si pořizujeme sami i bez receptu a konzultace s lékařem, např. na posílení imunity, proti rýmě, kašli, nadýmání, zlepšení psychické pohody a podobně. Jejich nevhodná kombinace kupříkladu s léky na předpis může způsobit snížení, nebo naopak zvýšení účinku.

"Třeba tak užitečná bylinka jako je třezalka tečkovaná, která je součástí různých čajů a bylinných směsí na zklidnění, může snížit účinek hormonální antikoncepce. V kombinaci s některými antidepresivy, nebo léky na bolest, může třezalka místo zlepšení stavu vyvolat bušení srdce, bolestí hlavy atp. Gingko biloba s ibuprofenem zvyšuje riziko závažného krvácení při jejich souběžném užívání. Grepová šťáva v kombinaci s léky na snížení cholesterolu může vyvolat např. bolesti svalů. A tak bych mohla pokračovat," vysvětluje MUDr. Vojtová přínosy funkce VITAKARTY.

Postup ověření lékové interakce v aplikaci VITAKARTA

  1. Přihlaste se do VITAKARTY.

  2. V menu klikněte na "Moje léky".  3. Pod seznamem užívaných léků klikněte na "+ Přidat lék". Pokud Vám v seznamu chybí některý z léků, který už užíváte, přidejte ho stejným způsobem.  4. V mobilní aplikaci klikněte na "Skenovat kód" a načtěte čárový kód léčiva, které se chystáte do seznamu přidat. (Ve webové verzi VITAKARTY zadejte název nového produktu ručně.)  5. Klikněte na zobrazený název léku a vraťte se do seznamu vašich léků, kde už na vás čeká informace o případné interakci, nebo ujištění, že lék je v kombinaci s ostatními vašimi léčivy bezpečný.