Každý máme možnost

Je prokázáno, že COVIDEM - 19 lze onemocnět i vícekrát. A i když po prodělání tohoto onemocnění má tělo a jeho imunita jistou zkušenost "z boje", která může být docela dobrá a využitelná i příště, nemusí si imunitní systém vytvořit dostatečně silnou paměťovou stopu. Proto přichází na pomoc vakcína. Očkováním posílená imunita má včas rozpoznat vir a lépe čelit jeho příštímu útoku.

Ne každý je ale přesvědčen, že očkování je tou správnou cestou. Důvody mohou být třeba zdravotní. Pro některé je to otázkou přesvědčení. I pro takový postoj lze mít pochopení a respektovat ho. Považujeme však za důležité mít pro své rozhodnutí dostatek validních informací, na základě kterých se můžeme rozhodnout, jak co nejlépe přistoupit k ochraně nejenom vlastní, ale i blízkých, a těch nejzranitelnějších. Řadu takových informací, nejenom o vakcínách, ale i o očkování obecně můžete najít na webových stránkách https://koronavirus.mzcr.cz/, nebo na speciálně vytvořeném webu www.ceskoockuje.cz.

Každý si pamatuje, jak bylo těžké žít rok a půl se všemi opatřeními, zavřenými školkami, školami, restauracemi, kulturou a sportem. Extrémně náročné bylo toto období jak pro podnikatele, tak pro zaměstnance. Své si užili rodiče doma, když se museli otáčet v domácnosti, dělat s dětmi úkoly, a ještě odvádět z domova práci pro svého zaměstnavatele. Mnozí byli před koncem školního roku na pokraji sil. Stejně jako senioři, kteří byli dlouhé měsíce odříznutí od svých blízkých. To, co zažili naši zdravotníci, se ani nedá popsat slovy. A nikdo by to asi nechtěl zažít znovu.

Očkování je svobodná volba každého z nás. Pokud se pro něj rozhodnete, máte možnost vybrat si, zda se nechat očkovat třeba ve velkých centrech nebo u praktického lékaře. Připraveny jsou i mobilní týmy v nákupních centrech, ve firmách, na nádraží, na festivalech, zkrátka všude tam, kde se sejde více lidí. Přijít může kdokoliv, registrace na těchto místech není dopředu nutná. Ať už se rozhodnete jakkoliv, mělo by být naším společným zájmem udělat za následky coronaviru jednu velkou tečku.