Dejte včas STOP rakovině kůže

OZP proplatila za posledních 10 let preventivní vyšetření na maligní melanom (nádor kůže) pro více než 25 000 klientů. Podle statistik OZP bylo u každého osmého z nich nutné pokračovat v dalším vyšetření případně léčbě. Maligní melanom patří mezi nejčastější, nejzávažnější a nejobtížněji léčitelné zhoubné nádory. Naděje na jeho vyléčení se podstatně zvyšuje, přijde-li pacient k lékaři včas.

Nejohroženějšími skupinami jsou starší lidé, lidé se světlou pokožkou a s větším množstvím pih nebo znamének. Rizikovou skupinou jsou také ti, u kterých se toto onemocnění již v rodině vyskytlo. Nicméně následující doporučení platí pro každého.

Jakmile zpozorujete změnu tvaru, nebo barvy původně klidného mateřského znaménka, nebo se vám na kůži objeví podezřelé nové znaménko, vyhledejte buď svého praktického lékaře nebo rovnou kožního lékaře. Ti jednoduchým vyšetřením určí, jestli je to jen nevýznamná změna, nebo příznak závažného onemocnění. Tímto způsobem je možné diagnostikovat až 90 % všech maligních melanomů v počáteční fázi onemocnění. A to je pro úspěšnou léčbu klíčové.

Klienti Oborové zdravotní pojišťovny proto mohou absolvovat preventivní vyšetření u smluvních zdravotnických zařízení zdarma, nebo s naším příspěvkem 800 Kč.

Tento preventivní program je určen dětem i dospělým bez věkového omezení. Doporučujeme absolvovat ho pravidelně každý rok, s odstupem 12 měsíců od předchozí preventivní prohlídky.

Kdo chce absolvovat vyšetření zdarma (tzn. bez platby na místě), vybere si ze seznamu poskytovatelů zdravotních služeb a telefonicky, případně elektronickou cestou, si u něj domluví vyhovující termín vyšetření. Pro objednání je možné případně využít i Asistenční službu OZP.

Pokud chcete využít jiného poskytovatele splňujícího požadovanou odbornost, můžete. Vyšetření zaplatíte na místě a následně požádáte o příspěvek 800 Kč v rámci Kuponů STOP.

Po vyšetření u lékaře dostanete zprávu o provedeném preventivním vyšetření, kterou doporučujeme předat vašemu registrujícímu praktickému lékaři. V případě abnormálního nálezu zajistí následnou péči.

Trocha tvrdé statistiky

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) je zhoubný melanom sedmým nejčastěji se vyskytujícím nádorem v Česku. Bohužel počet pacientů s tímto onemocněním trvale narůstá. Češi jsou také na prvních příčkách ve střední a východní Evropě.

Na vině je námi milované opalování s nedostatečnou UV ochranou a časté navštěvování solárií.

Obrana před zhoubným melanomem je přitom velmi snadná. Aby se nám vůbec nevytvořil, anebo abychom onemocnění zachytili včas, stačí opalovat se s rozumem a dostatečnou ochranou, Neobvyklé změny na kůži co nejdříve konzultovat s lékařem.

Kdykoli sedíme na slunci, měli bychom se namazat krémem s ochranným faktorem alespoň patnáct, u vody minimálně třicítkou, u malých dětí je vhodné použít faktor ještě vyšší. Varování platí například i pro řidiče, kteří jezdí za slunečného počasí s otevřeným okénkem.

"Když člověk přijde k lékaři včas, má téměř stoprocentní jistotu přežití. S pozdějším příchodem však tato šance klesá ze sedmdesáti až na dvacet procent," napsal před časem Deník.cz.

Tak neztrácejte čas a vyšetřete se včas.

Dejte STOP rakovině kůže.