Až 500 Kč na očkování proti chřipce

I přesto, že se nám chřipková epidemie od loňské sezony doposud vyhýbala, nelze spoléhat na to, že ji COVID-19 vymýtil. Podle odborníků zabrala zejména zvýšená hygienická opatření a nošení roušek. Vzhledem k tomu, že se jen v České republice chřipkou každý rok nakazí až 1,2 milionu lidí a okolo 2 000 lidí v souvislosti s ní umírá, je nejúčinnější prevencí očkování. Pojištěnci z rizikových skupin a nad 65 let mají očkování proti chřipce hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, ostatním přispívá Oborová zdravotní pojišťovna každoročně až 500 Kč.

Chřipka není běžné nachlazení. Je to vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které postihuje všechny věkové skupiny. Intenzivní zánětlivá reakce, kterou virus chřipky v organismu spouští, může mít za následek vážné zdravotní komplikace. Navíc kvůli loňské absenci chřipkového viru bude teď i těžší proti nemoci bojovat. Účinnou a bezpečnou ochranou je tak očkování. Chřipkových vakcín by letos mělo být do ČR dovezeno více než vloni, celkový počet dávek je odhadován na 1 milion.

OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE S OZP

Každoroční přeočkování proti chřipce doporučuje nejen Česká vakcinologická společnost, ale i Evropské centrum pro kontrolu nemocí a Světová zdravotnická organizace. Nejlepší doba na očkování proti chřipce je před začátkem chřipkové sezóny. Tedy právě teď. Po očkování se ochrana proti onemocnění vytvoří zhruba do dvou týdnů.

Chřipka je onemocnění, které oslabuje organismus. Zejména v období zvýšeného výskytu infekčních nemocí je proto velmi důležitá podpora funkce imunitního systému. Pro pojištěnce OZP máme i nadále na všech našich kontaktních místech připravené vitaminy pro dospělé i děti.