Antibiotika vloni užíval každý čtvrtý pojištěnec OZP

Blíží se nám období, ve kterém vrcholí sezóna respiračních onemocnění a stoupá spotřeba antibiotik. Nicméně infekce dýchacích cest s projevy rýmy, kašle a bolestí v krku, jsou většinou vyvolány viry. Antibiotika na ně nepůsobí, protože léčí jen bakteriální infekce. Zbytečné aplikace antibiotik vedou k oslabení imunity a ke zvýšení rezistence bakterií.

V České republice jsou antibiotika vázána na lékařský předpis. V roce 2021 Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) uhradila přes 88 milionů korun za recepty na antibiotika pro téměř 180 000 pojištěnců. Z dat vyplývá, že antibiotika užíval cca každý čtvrtý klient OZP.

Před antibiotickou rezistencí dlouhodobě varuje i kampaň Státního zdravotního ústavu a bojuje proti ní i letošní ročník osvětové kampaně Antibiotický týden v prostředí lékáren (14. - 20. listopadu 2022), který se zaměřuje se převážně na antibiotika lokální a upozorňuje na to, že i antibiotika v podobě kapek nebo mastí je třeba užívat zodpovědně, aby zůstala účinná pro budoucí generace.