4. únor - Světový den boje proti rakovině

Rakovina plic, průdušek a průdušnice patří k nejčastějším typům rakoviny. V roce 2019 bylo toto onemocnění diagnostikováno u 1078 pojištěnců OZP, přičemž průměrná cena poskytnuté a vykázané péče, v souvislosti s touto diagnózou, činila na jednoho pojištěnce zhruba 216 tis. korun.

Nejúčinnějším nástrojem v boji s jakýmkoli nádorovým onemocněním je prevence, a to ať už ve smyslu zdravého způsobu života, nebo absolvování preventivních vyšetření. V případě nádorových onemocnění plic, průdušek a průdušnice je nejrizikovějším faktorem kouření. OZP proto své klienty motivuje k odvykání kouření v rámci programu STOP kouření a těm, kteří se rozhodli skoncovat se závislostí na tabáku, přispívá až 2 000 korun.

Prevence je pro OZP prioritou, proto také svým pojištěncům umožňuje absolvovat celou řadu bezplatných preventivní vyšetření, která jsou hrazena nad rámec veřejného zdravotního pojištění. V rámci sedmi programů z řady STOP tak mají klienti na výběr, zda preventivní vyšetření rakoviny prsu, kůže, prostaty, ledvin a břišních orgánů nebo dutiny ústní, osteoporózy či infarktu, absolvují formou bezplatného vyšetření u některého ze smluvních poskytovatelů zdravotních služeb, nebo si vyberou jakéhokoliv jiného poskytovatele příslušné odbornosti, vyšetření si zaplatí a účtenku následně uplatní formou Kuponu v max. stanovené výši.