Světový den hepatitidy

Publikováno: 21.4.2023  

Infekční žloutenky (odborně hepatitidy) patří mezi vážná virová onemocnění jater, která mohou vést k cirhóze nebo nádorovému onemocnění jater a ve svém důsledku skončit i úmrtím.

Rozlišuje se několik typů žloutenek. Žloutenka typu A postihuje především děti a mladé lidi a přezdívá se jí nemoc špinavých rukou. Žloutenka typu B se přenáší se krví a napadá primárně játra. Žloutenka typu B a C se přenáší infikovanou krví, následkem je obvykle trvalé poškození jater, přičemž typ C často probíhá dlouhodobě bezpříznakově a neexistuje proti ní očkování.

Očkovat je tedy možno proti žloutence typu A a typu B, přičemž v souladu s platnou vyhláškou o očkování proti infekčním nemocem je z prostředků v.z.p. hrazeno očkování proti žloutence typu B dětem a proti žloutence typu B, případně i A vyjmenovaným rizikovým skupinám dospělých.

Primární očkovací schéma proti viru hepatitidy B je tvořeno třemi dávkami vakcíny s minimální délkou doby ochrany cca 15 let po základním očkování, proto je v dospělosti vhodné zvážit další aplikaci vakcíny proti žloutence typu B, nebo kombinované vakcíny proti A i B. V tomto případě se již ale jedná o nepovinné očkování nehrazené z prostředků v.z.p. Pojištěnci OZP na něj ale mohou čerpat příspěvek z fondu prevence prostřednictvím VITAKARTY a to buď ze svých kreditů, nebo přes kupon na očkování, který bude a ktivován na podzim 2020 v max. výši 1000 Kč. Kupon lze uplatnit i osobně "tzv. na papíře" na všech kontaktních místech OZP. (https://www.ozp.cz/benefity/kupony-na-prevenci).

Příspěvek ve stejné výši pak mohou čerpat i dětští pojištěnci OZP, a to na očkování proti žloutence typu A, proti které nejsou povinně očkováni. Z důvodu, že se tato nákaza přenáší převážně stolicí a vstupuje do organismu trávicím ústrojím (znečištěnými potravinami nebo vodou), je očkování doporučováno zejména u dětí předškolního a mladšího školního věku.

Rizikovými skupinami dospělých, pro které je očkování proti žloutence typu B povinné a tedy hrazené z prostředků, jsou např. osoby po rizikovém kontaktu s nemocným či bacilonosičem nebo po poranění rizikovým předmětem, např. injekční jehlou, dále pacienti zařazovaní do dialyzačních programů a klienti přijímaní do domovů pro osoby se zdravotním postižením a domovů se zvláštním režimem.

V případě očkování proti žloutence typu B u osob pracujících na pracovištích s vyšším rizikem vzniku infekčních onemocnění, studentů připravujících se na zdravotnická povolání je očkovací látka hrazena ze státního rozpočtu, aplikaci očkovací látky pak hradí opět zdravotní pojišťovna. Očkování je tedy i pro ně bezplatné.