OZP otevírala archeopark

Oborová zdravotní pojišťovna byla partnerem otevření archeoparku v Tožici. Dorazilo rekordních 87 dětských návštěvníků a došlo i na pokoření rekordu ve vzdálenosti, protože dva kluci zavítali až z Atlanty!

Všechny děti i jejich rodiče přivítal náš maskot - slaměný mamut. Před vstupem do pravěku si prošly bosou stezku vývoje člověka a čekalo na ně i tradiční šplhání po lanech. Poté si mohly vyrobit pravěké šperky, vyzkoušet přenášení ohně, zahrát si na lovce i sběrače (některé děti si i statečně došly pro vodu hlídanou našimi dvěma Neandrtálci) a namalovat jeskynní malby. Zvlášť u nejmenších dětí bylo velmi oblíbené pravěké naleziště kostí a jiných fosilií.

A jak se vlastně bude jmenovat mamut? Děti vymyslely přes 60 krásných jmen, ze kterých se těžce vybíralo. Nakonec padlo rozhodnutí, že mamut bude mít jmen více. U mamutů se navíc velmi složitě určuje pohlaví, a tak jsme pro jistotu vybrali variantu pro kluka i pro holku: Mamuťák Eda Artuš Hromádka Tožičák, zvaný Tonda, a Matylda Adélka Rózinka Tlamutová, zvaná Tonda.

Odpoledne nám i letos zpestřila Monika Klímová a Jana Kramperová, které povozily děti na koních, a také improvizovaná aukce pravěkého umění, kde se dražily obrazy tožických umělců, z nichž některé před tím posloužily jako terče.

Poděkování patří všem, kteří pomohli s organizací. Stále aktivněji se zapojují starší děti, letos si některá stanoviště téměř samy připravily a vyrobily i našeho mamuta. Nejvíc nás těší, že pomáhají rády.

A na závěr jedna krásná zpráva - veliké díky patří letos všem, kteří přispěli do kasiček na pomoc Marušce Buriánkové. I s výtěžkem z aukce se vybralo neuvěřitelných 26 816,-Kč.

Fotodokumentace na https://prateletozice.rajce.idnes.cz/2019_-_DD_-_Tozice_v_praveku