Jaké jsou změny ve vykazování stomatologických prohlídek?

Při nové registraci pacienta je plně hrazeno komplexní vyšetření zubním lékařem pod kódem 00900. Kód zahrnuje komplexní vyšetření stavu chrupu, měkkých tkání, mezičelistních vztahů a stanovení léčebného plánu v rámci péče hrazené ze zdravotního pojištění, založení zdravotní dokumentace se záznamem anamnézy, komplexního vyšetření dutiny ústní a individuálního léčebného postupu. V rámci tohoto komplexního vyšetření je také hrazeno tzv. profylaktické odstranění zubního kamene a ošetření běžných zánětů měkkých tkání a dásní, aplikace fluoridů, nácvik ústní hygieny. V kalendářním roce je pak po zákonném odstupu minimálně 3 měsíců propláceno opakované komplexní vyšetření vykazované kódem 00901 pro smluvní lékaře s bonifikací nebo kódem 00946 pro praktické zubní lékaře bez bonifikace.

Nová registrace u jiného zubního lékaře je možná po 3 měsících od poslední registrace, vykázáním kódu 00900 se ruší registrace u předchozího zubního lékaře.

K vykazování preventivní prohlídky slouží kód 00901/00946 - Opakované komplexní vyšetření a ošetření registrovaného pojištěnce - preventivní prohlídka, které je možné vykazovat u dětí a dorostu 2x/kalendářní rok. U dospělých nad 18 let věku lze vykázat 00901/00946 jako první prohlídku v kalendářním roce a u těhotných dvakrát v průběhu těhotenství. V rámci tohoto komplexního vyšetření je také hrazeno tzv. profylaktické odstranění zubního kamene, ošetření běžných zánětů měkkých tkání a dásní, aplikace fluoridů, nácvik ústní hygieny a stanovení léčebného plánu.

Druhá prohlídka v kalendářním roce je u dospělých vykazována kódem 00902/00947 po zákonném odstupu 5 měsíců, v rámci této preventivní prohlídky je hrazena kontrola ústní hygieny, orientační vyšetření ústní dutiny, ošetření běžných zánětů sliznice nebo dásně.

Facebook YouTube Twitter Linkedin
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. O cookies    Rozumím