"Rakovina děložního hrdla" je diagnóza, kterou si v ČR každoročně vyslechne okolo 900 žen. Zákeřnost tohoto častého zhoubného onemocnění je v tom, že dlouho nemusí mít žádné příznaky. Rozvíjí se pomalu a nenápadně. Existuje ale cesta, jak ho odhalit včas - pravidelnými kontrolami u lékaře.
Nárok na bezplatnou preventivní prohlídku na gynekologii mají dívky a ženy ve věku od 15 let jednou za 12 měsíců.
Dospělé ženy ve věku 35, 45 a 55 let mají navíc nárok na plně hrazený HPV DNA test. Společné testování HPV DNA a cytologie může zvýšit šanci na záchranu životů mnoha žen.
Nejlepší prevencí HPV infekce je očkování. Nejlepších účinků dosahuje, pokud ho dívky i chlapci absolvují ještě před zahájením pohlavního života.
Očkování proti HPV (nepovinné) je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění dívkám i chlapcům od dovršení 11 do dovršení 15 let. O očkování proti HPV požádejte praktického lékaře svého dítěte.
Pro tuto věkovou skupinu hradí veřejné zdravotní pojištění dvě dávky očkování. Očkovací látka CERVARIX je bez doplatku, vakcíny GARDASIL a GARDASIL 9 jsou hrazeny částečně, a to do výše ekonomicky nejméně nákladné varianty.
Očkování má samozřejmě význam i ve vyšším věku. Pro klientky a klienty starší 15 let už sice očkování není hrazené z pojištění, ale zdravotní OZP přispívá svým pojištěncům prostřednictvím Kuponu na očkování až 1 000 Kč. (Tento kupon na očkování je možné využít 1x ročně.)
HPV (human papillomavirus) je pohlavně přenosná infekce způsobená lidskými papilomaviry. Podle studií, které proběhly po celém světě, se asi 80 % žen i mužů s infekcí někdy v životě setká. V současnosti jde o celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosnou infekci.
Ilustrační grafika: Rakovina děložního čípku. Karcinom je zhoubný novotvar, který vzniká z buněk děložního hrdla (cervix uteri). Detailní pohled na infekci lidským papilomavirem (HPV) - průřez dělohou a děložním čípkem zobrazený zespodu. Autorské právo k obrázku: Designua / Shutterstock, zdroj
Včasné preventivní očkování dívek a chlapců proti HPV. Do budoucna se tak mohou vyhnout infekcím HPV a nemocem souvisejícím s HPV u obou pohlaví, včetně genitálních a análních bradavic, rakoviny děložního čípku a dalších nádorových onemocnění způsobených HPV.
Používání kondomu není jako prevence přenosu viru HPV zcela spolehlivé. Nákaza se totiž může přenášet i kůži, která není kondomem chráněná.
Očkování provádí praktický lékař nebo gynekolog, u dětí a mladistvých jejich registrující praktický lékař pro děti a dorost (případně všeobecný praktický lékař). Ženy a dívky se mohou obrátit se žádostí o očkování na svého gynekologa.
Očkování proti HPV zajišťují také očkovací centra.
Jedná se o injekční vakcínu, podle věku očkovaného jde o dvě, nebo tři dávky. Mezi dávkami jsou nejméně pětiměsíční odstupy.
Ve většině případů infekce samovolně bez příznaků a problémů odezní. Může ale v organizmu přetrvávat, a i po několika letech vyvolat řadu vážných komplikací. Např.:
Riziko nákazy HPV na sebe bere každý sexuálně aktivní člověk. Zcela vyhnout se mu nelze.
Ilustrační obrázek: depositphotos.com, zdroj
Léčit je možné pouze HPV virem způsobené zdravotní potíže.
Odborníci evidují více než 100 typů virů HPV. Nejméně 14 z nich má klasifikaci "vysoce rizikové", mohou vyvolat nádorová onemocnění, jako je např. rakovina děložního čípku u žen, nádorová onemocnění řitního kanálu a genitálií a určitá nádorová onemocnění hlavy a krku, a to u žen i mužů. HPV s "nízkým rizikem" mohou vyvolat genitální a anální bradavice.
Úvodní náhledový obrázek: Kateryna Kon, zdroj