V České republice bude v roce 2035 obézních 35 procent dospělých a více než čtvrtina chlapců. Vyplývá to ze zprávy Světové federace pro obezitu (World Obesity Federation). Ohroženější skupinou jsou ve všech věkových kategoriích muži. Ze státního rozpočtu České republiky na to budeme muset vydat 3,4 procenta HDP a to je víc, než bude celosvětový průměr. Jen pro srovnání - v roce 2020 byly náklady na léčbu obezity 2,7 procenta HDP.
Celosvětově je to číslo ještě hrozivější. Podle Světové federace pro obezitu může mít v roce 2035 nadváhu, nebo obezitu až 51 procent obyvatel světa. V nákladech to má být až 4,32 bilionu dolarů. To je podobné, jako náklady na zvládnutí pandemie covidu-19 v roce 2020.
Řešení je jediné - rychlé zlepšení prevence a (nebo) léčby.
Zpracování komplexního plánu prevence a léčby obezity je v kompetenci příslušných státních institucí. Oborová zdravotní pojišťovna v rámci svých preventivních programů přispívá svým klientům prostřednictvím kuponů na sportovní aktivity (dětem až 1000 korun ročně, dospělým až 500 korun za rok). Dětem, které již mají diagnózu obezity stanovenou, přispívá navíc OZP v rámci preventivního programu dalších 1 000 Kč. Prostřednictvím aplikace VITAKARTA mohou také pojištěnci OZP získat další příspěvky např. až 10 000 korun na ozdravné a sportovní pobyty a tábory (včetně škol a školek v přírodě a sportovních soustředění) Výše příspěvku závisí na počtu nasbíraných kreditů.
Sobota 11. března je Světovým dnem obezity. Pojďme s tím každý začít něco dělat. Třeba tak, že si podle jednoduchého vzorečku orientačně ověříme, jak na tom jsme:
Vaše hmotnost v kilogramech |
Vaše výška v metrech2 |
Obezitou se nazývá body mass index (BMI) vyšší než 30. Rozmezí od 25 do 30 je označované jako nadváha a ideální hmotnost je na hodnotách 18,5 až 25.
I když už BMI není jediným hodnotícím kritériem, jeho hodnota má stále svou váhu.
(Podle Českého statistického úřadu má průměrný dospělý obyvatel ČR mírnou nadváhu - BMI 26,2. Obezitou pak trpí průměrně každý pátý muž.)