Sezóna klíšťat právě vrcholí, chraňte se!

Publikováno: 10.5.2022   #upozornění, #tipy

Ačkoliv je Česká republika zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě, má nejnižší proočkovanost. Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající centrální nervový systém. Nejčastěji se na člověka přenáší přisátím klíštěte obecného infikovaného virem klíšťové encefalitidy. Postihuje všechny věkové skupiny včetně kojenců. Nejvíce se ale objevuje mezi lidmi ve věku 60 - 64 let. I po vyléčení může pacient trpět bolestmi hlavy či částečnou obrnou.

Chránit očkováním proti klíšťové encefalitidě by se měli všichni

Spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Účinnost vakcíny přesahuje 99 procent a pravděpodobnost, že se očkovaný člověk nakazí, je tak minimální. Od 1. ledna 2022 je očkování proti klíšťové encefalitidě pro lidi 50+ hrazeno z veřejného zdravotního pojištění - Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) eviduje za období leden až březen na 6 729 podaných očkovacích látek. Ostatním věkovým kategoriím přispívá OZP ze svého Fondu prevence v rámci příspěvku na očkování až 1 000 Kč. Tento příspěvek je možné využít na všechna očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění.

Klíšťata se nevyskytují jen v lesích

Téměř celé území naší republiky lze označit za endemické - jde o území s vysokým výskytem infikovaných klíšťat. Aktuální průběh počasí navíc zvyšuje aktivitu klíšťat, která je v mnoha našich regionech vysoká (stupeň 4) až mimořádná (stupeň 5)! Největší výskyt klíšťat je obecně v období od března do června s hlavním vrcholem v květnu. Druhý vrchol přichází na podzim a trvá do prvních mrazů. Infikovaná klíšťata se dnes již nachází i v městských parcích, horských oblastech či v okolí vodních toků.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok a probíhá ve třech základních dávkách. Podle ročního období lze zvolit běžné očkovací schéma nebo zrychlené očkovací schéma. Očkovat se lze u praktického lékaře pro děti a dorost, praktického lékaře a ve specializovaných očkovacích centrech. Příspěvek na očkování je možné u OZP čerpat snadno online prostřednictvím aplikace VITAKARTA, vyplněním žádosti na přepážkách kontaktních míst OZP, akceptovány jsou i žádosti zaslané poštou a datovou schránkou.

Borelióza - OZP přispívá na samodiagnostický test

Lymeská borrelióza (lymská borelióza) je onemocnění způsobené bakterií Borellia burgdorferi přenášené klíšťaty. V porovnání s klíšťovou encefalitidou se v Česku vyskytuje v daleko vyšším počtu. Nedá se proti ní zatím očkovat, je ale léčitelná. Jedinou prevencí prozatím zůstává použití repelentů, vhodné oblečení a důkladná kontrola citlivých míst na těle, zejména tam, kde je kůže tenčí (třísla, podpaží, lokty, pod koleny). Přisáté klíště by se mělo odstranit co nejdříve, ideálně do 24 hodin od přisátí. V lékárnách jsou dostupné domácí testy na boreliózu pro sebetestování k prokázání protilátek proti bakteriím borelia v krvi. Klienti OZP mohou v aplikaci VITAKARTA získat příspěvek na tyto testy proměnou za výši nasbíraných kreditů.