OSTEOPORÓZA – nehrozí i vám?

Publikováno: 18.10.2022   #poradenství

Zpočátku může osteoporóza působit velice nenápadně, později se však často dostaví silné bolesti zad, dojde ke ztrátě tělesné výšky, snížené pohyblivosti páteře či vytvoření hrbu. Příčin tohoto onemocnění je celá řada. Vyšší riziko hrozí ženám, a to zejména po menopauze, kdy dochází ke snížení produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu a jeho ochranný vliv na kosti se tak postupně vytrácí. V roce 2021 evidovala OZP více než 13,6 tisíc žen s diagnózou osteoporóza, zatímco mužů cca 1 000. Náklady na tyto pojištěnce pak vloni celkem činily přes 1 miliardu korun. Osteoporóza se může vyvinout prakticky v každém věku. Nejmladšímu pojištěnci OZP s tímto onemocněním byly vloni čtyři roky, nejstaršímu 100 let.

Odhalit osteoporózu pomůže vyšetření u lékaře. K diagnostice osteoporózy v současné době slouží především tzv. celotělová osteodenzitometrie neboli DXA. Toto nízkozátěžové rentgenové vyšetření trvá zhruba 20 minut a lékaři jsou díky absorbovanému záření schopní stanovit množství kostního minerálu v nejohroženějších místech. V rámci programu "STOP osteoporóze" mohou preventivní vyšetření absolvovat klienti OZP ve věku od 50 let, a to 1x za 2 roky, zdarma či s příspěvkem až 1 000 korun.

Pokud se u pacienta nemoc potvrdí, léčba se odvíjí především od jeho věku, pohlaví, celkového zdravotního stavu i příčiny onemocnění. V první řadě je vždy nutné zaměřit se na úpravu jídelníčku a doplnit potřebné množství vápníku a vitamínů D a K. Podle doporučení ošetřujícího lékaře by pacienti měli zvolit také vhodný pohyb a cvičení.