20. říjen – Světový den osteoporózy

Publikováno: 21.4.2023  

Osteoporóza je chronické onemocnění, které se projevuje postupným řídnutím kostní tkáně a poruchami její struktury. Kosti se kvůli tomu ztenčují, jsou křehčí a také náchylnější ke zlomeninám. V roce 2019 vynaložila OZP na 14 805 pojištěnců s diagnózou osteoporóza celkem 866 346 502 korun. V rámci programu STOP osteoporóze mohou preventivní vyšetření kostním denzitometrem absolvovat pojištěnci OZP ve věku od 50 let, a to 1x za 2 roky s příspěvkem až 1000 korun.

Zpočátku může osteoporóza působit velice nenápadně, později se však často dostaví silné bolesti zad, dojde ke ztrátě tělesné výšky, snížené pohyblivosti páteře či vytvoření hrbu. Příčin tohoto onemocnění je celá řada. Vyšší riziko hrozí především ženám po menopauze, u kterých se snižuje produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu a jeho ochranný vliv na kosti se tak postupně vytrácí.

Dalšími rizikovými faktory jsou:

K diagnostice osteoporózy v současné době slouží především tzv. celotělová osteodenzitometrie neboli DXA. Toto nízkozátěžové rentgenové vyšetření trvá zhruba 20 minut a lékaři jsou díky absorbovanému záření schopní stanovit množství kostního minerálu v nejohroženějších místech. Výsledky mohou odhalit buď méně závažné poškození kostní hmoty (osteopenii), nebo samotnou osteoporózu.