Tipy na výlet

Nevíte, jak aktivně vyplnit svůj čas? Chcete něco udělat pro své zdraví? Pojďte se mnou na výlet, na kolo a nebo přijďte na sportovní akci, kterou jsem pro vás s OZP připravil. Zasportujeme si, zacvičíme, pobavíme a třeba si i odnesete nějaký ten dáreček. Jako ochutnávku vám zde uvádím několik zajímavých akcí, kterých by bylo škoda se nezúčastnit.

Tipy na akce a výlety hledejte na mém Facebooku OZPáček a na našem partnerském portálu www.turistika.cz.


Vodopád Kamarád nad Divokou Orlicí u Sopotnice

Jeden z nejhezčích českých vodopádů tak trochu připomíná zmenšeninu některých vodopádů ve Skandinávii. Nachází se na bezejmenném potoce, který tvoří levostranný přítok Divoké Orlice pod Sopotnicí. K řece spadá ve čtyřech stupních s přibližnými výškami od 1,5 do 4 metrů. Podle stavu vody vytváří až tři ramena, v parných létech (jako např. 2015) téměř zcela vysychá.

Problém je s jeho přístupností. Vodopád totiž leží na soukromém pozemku majitelů stejnojmenné chaty pod vodopádem, volně přístupný tedy není. Snadno se dá vylézt nad horní hranu vodopádu. Jak je vidět i na mapce, vede tam cesta od chat u řeky k železničnímu mostu přes onen bezejmenný potok. Stačí ho pod mostem přeskočit a pěšinou nad potokem se dostanete na skálu nad chatou. Bohužel z toho vodopádu moc vidět není. Proto se na vodopád chodí dívat z protějšího břehu Divoké Orlice (v minulosti zde bývala dokonce lávka). Znamená to jít po červené značce buď z Potštejna a cca 400 metrů po vstupu do lesa odbočit na neznačenou cestu vpravo z kopce dolů k řece nebo v opačném směru z Litic nad Orlicí a na tutéž cestu odbočit asi 300 metrů poté, co se značka odpojí od břehu řeky a začne stoupat vzhůru. Přiložená mapka napoví víc.

My jsme na Kamaráda šli od vlakové zastávky Sopotnice. Nejdříve cestou dolů k Divoké Orlici, prošli jsme chatovou osadu a vyšplhali na popsanou horní hranu vodopádu. Pak jsme pokračovali pěšinou nad železniční tratí až nad litický kemp - moc hezká cesta. Došli jsme přes kemp do Litic a zde jsme nastoupili na onu červenou značku a do Potštejna. Včetně cesty k litickému hradu jsme našlapali necelých 12 km a procházka to byla opravdu krásná. Až mě to lákalo popsat ji zde na Turistice v trasách. Ale když si rozkliknete mapy.cz, určitě vám bude hned jasné, kudyže jsme to vlastně šli.


Švýcárna Slatiňany - Interaktivní muzeum starokladrubského koně

Město Slatiňany zahájilo 29. června 2012 provoz opraveného objektu Švýcárny, bývalého hospodářského stavení, které kdysi patřilo ke slatiňanskému zámku. V tomto památkově chráněném objektu, který se nachází nedaleko zámeckého parku a prošel nákladnou rekonstrukcí je nyní interaktivní muzeum starokladrubského koně.

Švýcárna vznikla jako salaš v polovině 19. století přestavbou myslivny nedaleko původní hájenky jižně od zámeckého parku. Myslivna, postavená brzy po roce 1839, neměla však sloužit pro správu lesů, ale pro příležitostný pobyt panstva v přírodním prostředí.

Švýcárna se stala jedním z romantických prvků doplňujících auerspergské sídlo ve Slatiňanech za Vincence Karla Auersperga, inspirovaného jeho cestou do Anglie v roce 1837. Dostala podobu a úlohu salaše přístavbou dvou přízemních křídel k patrové myslivně. Po první světové válce sloužila k ubytování auerspergských zaměstnanců či později zaměstnanců státního hřebčína. Posledním obyvatelem Švýcárny byl do roku 1976 František Zeman. Menší opravou stavba prošla při natáčení seriálu Dobrá voda. Tento chátrající unikátní objekt se stal 1. září 2006 majetkem města Slatiňany.

Muzeum nabízí stálou expozici, která vás ve stručnosti provede historií chovu starokladrubských koní, města Slatiňany i samotné Švýcárny. Ve vitrínách jsou k vidění sbírky bičů, sedel, chomoutů, jezdecké boty, zouvák, udidla, podkovy, ostruhy atd. V sále se promítají filmy o starokladrubském koni a jeho životě, ale také o historii a současnosti Slatiňan. Děti i dospělí si můžou prohlédnout krásy muzea z hřbetu největšího plyšového koně v ČR, který unese až 100kg. V interaktivním sálku v prvním patře zkouší děti s rodiči sedlat a uzdit našeho koníka, který dostal jméno " Švýcárek", mohou si zahrát polštářkové pexeso, nebo vyzkoušet jak se sedí v kočáře. Najdou se zde i další aktivity pro děti od 2 let, jako houpací a plyšoví koníci, kreslící koutek a jiné.

V podkroví kde se nachází expozice "Hospodářské místnosti" se na jaře rozroste o další zajímavé exponáty. Obdivovat můžete i originální nástěnné obrazy z okolí Švýcárny od Libora Škrlíka. A co chystáme letos nového? Zavítejte s námi na výstavu do "Maňáskové království", kterou pro vás vyrobil loutkař Libor Štumpf. Přivítá vás dvanáct pohádek (Jak přemoci draka, Vodnická pohádka, Červená karkulka…). Na letní sezonu nám ještě připravil představení ve starobylém kočovném divadelním voze v PRVNÍM KOŇSKÉM MAŇÁSKOVÉM DIVADLE (představení každou neděli od 15hod.). Současně bude v muzeu probíhat výstava modelů miniatur architektonických staveb a památek od Roberta Peška.

Venkovním areál Vás potěší herními prvky, kočárem taženým párem koní, pružinovou a vahadlovou houpačkou.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Kontakt a rezervace: tel: 469 315 134, 725174501, www.slatinany-svycarna.cz


Bledule jarní pod Novým zámkem v Kostelci nad Orlicí

Jistě znáte ve svém blízkém či vzdálenějším okolí lokalitu s větším výskytem bledulí jarních. I u nás na východě Čech se můžeme takovou lokalitou pochlubit. Nachází se v Zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí. Nejvíce bledulí uvidíte pod Novým zámkem ve směru k železniční trati. Na několika desítkách arů je zde doslova bílo. Ostatně podívejte se na přiložené fotografie (jsou z 9. března 2014).

Chcete-li ten nádherný bílý koberec vidět na vlastní oči, musíte se přijít podívat v době, kdy bledule kvetou. Pokud to máte do Kostelce nad Orlicí daleko, vypravte se do přírody ve svém okolí. Příroda se právě probouzí.


Město Hustopeče

Město Hustopeče leží v samém srdci jižní Moravy, v krajině zalité horkým sluncem, porostlé vinohrady, ovocnými a mandloňovými sady.

Celá oblast patří ke klimaticky nejteplejším v České republice, což prospívá pěstování kvalitního vína i turistické atraktivitě regionu. Město osloví všechny návštěvníky s aktivním přístupem k životu. Hustopeče představují vynikající výchozí bod pro milovníky vína i cykloturisty. Vinných sklípků i cyklotras je ve městě a jeho okolí bezpočet.

Město Hustopeče je také místem dění mnoha kulturních akcí. Mezi ty nejznámější patří Slavnosti mandloní a vína, Hustopečská pečeť, Divadelní festival Pod širým nebem, Burčákové slavnosti či Světový duel vín.

Zajímavosti

Ve sklepních prostorách historického renesančního domu U Synků je umístěna Stálá vinařská expozice, jež je určena všem, kteří do města zavítají. Návštěvníci mají možnost prohlídky objektu s odborným výkladem i degustace vína.

Raritou města jsou mandloňové sady s rozhlednou. Tyto sady jsou unikátní v celé České republice. Nejkrásnější jsou na konci března, kdy se zahalí záplavou narůžovělých květů. Naučná mandloňová stezka je dlouhá necelých 9 km. Cestou do sadů můžete vidět i hustopečské rybníky a tůně či mnoho dalších krásných míst v okolí.

S městem byla v minulosti spjata řada významných osobností, mj. první československý prezident T. G. Masaryk. Naučná stezka "Masaryk a Hustopeče" propojuje ta místa v Hustopečích, která mají osobní a rodinný vztah k zakladateli novodobé československé státnosti.


Bílé (sloní kameny)

Vydáte-li se z Nového Boru směrem na Liberec, tak u obce Jitrava uvidíte po levé straně osamocenou skupinu bílých pískovcových skal, které se říká Bílé kameny, nebo díky jejich tvaru též Sloní kameny. Přístup k nim je naprosto jednoduchý, zaparkovat se dá na odpočívadle přímo vedle hlavní silnice odkud je to cca 0,5km. Pokud cestujete vlakem tak je to ze stanice Rynoltice cca 4 km po zelené tur. značce, anebo autobusem na zastávku Rynoltice-Jitrava odkud je to po zelené cca 1km. Skály se tyčí do výše až 20m a nachází se na naučné stezce Lužické a Žitavské hory.


Facebook
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. O cookies    Rozumím