Pro dárce

Program příspěvků pro dárce

Účelem programu je odměnit ty, kteří jsou solidární ke zdraví ostatních. Cílovou skupinou jsou dárci krve, dárci orgánů a dárci kostní dřeně. Za dárcovské úkony vám bude připsán kredit, který můžete následně čerpat na množství podpůrných programů.

Kredit až 3000 Kč pro dárce krve

Aktivní dárci plné krve a krevní plazmy, kteří v roce 2019 minimálně 2x darovali bezplatně krev, mají možnost využít nabídku preventivních programů a nechat si proplatit kredit až do výše 1000 Kč. Po vyplnění žádosti o kredit pro dárce krve za rok 2019 (ke stažení níže) a odeslání společně s účetními doklady vám OZP na účet pošle peníze za daný preventivní program.

Dárci si mohou převést své kredity na svůj kreditní účet ve VITAKARTĚ, kde využijí částky vyšší než 1000 Kč a navíc jim nabízí větší výběr programů. Tyto kredity mohou dárci navíc převést na své nejbližší, takže mohou prakticky darovat dvakrát. V roce 2018 tuto možnost využilo téměř 2000 dárců OZP.

Ocenění dárci mají ještě větší výhody. Držitelé nové medaile prof. MUDr. Jana Janského nebo Zlatého kříže ČČK mají v letošním roce další možnost využít nabídku preventivních programů a nechat si proplatit kredit až do výše 2000 Kč. Stačí požádat OZP o zaslání formuláře k čerpání kreditu doložením fotokopie papírové průkazky k získané nové medaili.

Kredit až 3000 Kč pro dárce kostní dřeně a 10 000 Kč pro dárce orgánů

Dárcům kostní dřeně nabízíme možnost nechat si proplatit až 3000 Kč na preventivní aktivity dle vlastní volby. Dárci orgánů (za účelem implantace orgánu jinému člověku) od nás za svůj lidsky nedocenitelný přístup obdrží dokonce kredit ve výši 10 000 Kč. Na základě vaší žádosti a dokladu o darování vám pošleme vyplněný formulář.

Vitaminy pro dárce

Darujete-li bezplatně plnou krev, krevní plazmu či kostní dřeň, využijte nabídky vitaminových preparátů pro podporu regenerace vašeho organismu. Preparáty jsou vám k dispozici buď přímo na transfuzní stanici, nebo na našich pracovištích.

Čerpání kreditu

Přiznaný kredit mohou dárci čerpat na následující programy:

Vitaminové doplňky a zdravotní pomůcky

Proplatíme vám náklady na vitaminy a doplňky stravy či na zdravotní pomůcky. Jedinou podmínkou je, že musí být zakoupeny v běžné nebo internetové lékárně.

Rekondiční, rehabilitační a pohybové aktivity

Nechte si proplatit lázeňskou péči a jiné pravidelné rekondiční a rehabilitační aktivity. Proplatíme vám i náklady na vstup do fitcentra, plavání či další pohybové aktivity.

Přestáváte kouřit?

Uhradíme vám náklady na nákup preparátů, které abstinenční příznaky odstraní nebo výrazně omezí. Tyto preparáty můžete zakoupit v kterékoli lékárně. Tento program můžete volně kombinovat s programem STOP kouření, kterým rovněž aktivně podporujeme boj se závislostí na tabáku.

Rovnátka, dentální hygiena a stomatologické výrobky

Pomůžeme vám nést náklady na stomatologické a ortodontické zákroky, a to včetně materiálů (např. rovnátek, mezizubních kartáčků apod.) zakoupených u poskytovatelů zdravotních služeb.

Vyšetření krve pro registr dárců kostní dřeně

Aby dárci kostní dřeně starší 35 let nemuseli nést náklady na vyšetření své krve sami, pomůžeme jim s proplacením těchto nákladů.

Jakou krev mají vaši blízcí?

Pokud jste si již sami několikrát položili otázku, jakou krevní skupinu mají vlastně vaši blízcí rodinní příslušníci, a pokud jste se již mezi sebou dohodli a rozhodli jste se zaplatit si test na zjištění krevní skupiny, rádi vám s těmito náklady pomůžeme. Úhrada se vztahuje i na více testů v rámci jedné rodiny.

Náklady na očkování

Proplatíme vám náklady na očkování, která nejsou hrazená z veřejného zdravotního pojištění, jako např. očkování proti klíšťové encefalitidě, proti žloutence a další.

Prevence zraku

Proplatíme vám náklady na dioptrické kontaktní čočky nebo dioptrické brýle včetně brýlových obrub k těmto brýlím.

Podmínky čerpání kreditu

  1. Před čerpáním se seznamte s Podmínkami čerpání preventivních programů OZP.
  2. Kredit pro dárce plné krve a krevní plazmy je určen pojištěncům OZP, kteří měli v průběhu roku 2019 minimálně 2 bezplatné odběry krve.
  3. Kredit pro držitele medaile nebo kříže je určen pro dárce, kteří byli nově oceněni.
  4. Kredit pro dárce kostní dřeně či orgánu je určen bezpříspěvkovým dárcům kostní dřeně či bezpříspěvkovým dárcům orgánu, kteří darovali kostní dřeň nebo orgán v roce 2018.
  5. Základní kredit pro dárce krve činí 1000 Kč.
  6. Kredit lze čerpat jednorázově a nabízené možnosti čerpání je možné kombinovat.
  7. Kredity pro dárce je možné kombinovat s využitím příspěvků z VITAKARTY.
  8. O kredit lze žádat do 31.12.2019.
  9. Nezbytné doklady je nutné doručit nejpozději do 31.12.2019 na adresu sídla OZP, oddělení zdravotních programů, Roškotova 1225/1, 140 21 Praha 4.

Dokumenty ke stažení

ve formátu PDF

Žádost o kredit dárce 2019
Dokument PDF | 103 kB

ve formátu PDF

Žádost o čerpání kreditu pro dárce krve za nově získanou medaili či zlatý kříž prof. MUDr. Jana Janského
         Dokument PDF | 48 kB

Facebook YouTube Twitter Linkedin
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. O cookies    Rozumím