Přehledně: změny v systému kreditů VITAKARTA

Novinky

Pro rok 2020 výrazně upravujeme způsob připisování VITAKARTA kreditů i termínů jejich exspirace. Právě kredity je možné směnit za příspěvky na zdravé a preventivní aktivity, jako je třeba plavání, rehabilitace, ale také rovnátka, letní tábory pro děti a samozřejmě i očkování. Reagujeme tak na doporučení našich klientů, kteří chtěli systém připisování a zejména exspirace kreditů zpřehlednit a zjednodušit. Přehled aktivit, na které lze z VITAKARTY získat příspěvek, naleznete ZDE.

Přípis kreditů

Pro rok 2020 značně rozšiřujeme možnosti, jak můžete kredity získat. Přehled těchto možností najdete ZDE

Změn je mnoho. Tou nejvýznamnější je, že posilujeme kredity za aktivní péči o zdraví. Kredity je tak nově možné získat za všechny preventivní prohlídky u praktického lékaře, gynekologa nebo u zubaře. Dosud jsme kredity připisovali pouze za preventivní návštěvy stomatologa. Za každé vyšetření připíšeme 50 kreditů.

Kredity zcela nově připisujeme také za absolvování námi hrazených preventivních vyšetření z kapitoly STOP rakovině zaměřených na brzký záchyt rakoviny prsu, prostaty nebo rakoviny kůže; stejně tak kredity připíšeme za vyšetření rizika hrozícího infarktu v programu STOP infarktu. Pro připsání kreditů je tedy třeba využít některý z těchto bezplatných preventivních programů; body nepřipíšeme za běžné preventivní vyšetření předepsané ošetřujícím lékařem nebo vyplývající z doporučených vyšetřených s ohledem na věk klientky či klienta. Za jedno preventivní vyšetření připíšeme 50 kreditů, maximálně však 100 kreditů ročně za absolvování dvou nebo více těchto vyšetření.

Nadále připisujeme kredity za kontrolu správně vykázané zdravotní péče. Po odsouhlasení nebo reklamaci alespoň jednoho výkonu připíšeme 50 kreditů. Nově je ale možné tento kredit získat dvakrát do roka. Jednou po 50 kreditech v prvních pololetí, podruhé po 50 kreditech ve druhém pololetí. Pokud klient najde ve vyúčtování nesrovnalost, kterou ohlásí adresně včetně svých kontaktních údajů, připíšeme 100 kreditů. I zde platí možnost přípisu v každém pololetí.

100 kreditů připíšeme i čerstvě plnoletým klientům, tedy těm, kteří právě oslavili 18 narozeniny. Vedle toho nadále připisujeme jubilejní kredity klientům, kteří s námi oslavili kulaté narozeniny.

Jako doposud připisujeme kredity za podání přehledu OSVČ či za registraci a aktivní účast v projektu Každý krok pomáhá (www.kazdykrokpomaha.cz). Stejně tak zůstává kredit pro těhotné (500) a čerstvé maminky a novorozence (1000), které si zaslouží mimořádnou péči. Beze změn jsou i pravidla pro přípis kreditů za darování krve, kostní dřeně a orgánů, kdy můžete získat 1 000 - 10 000 kreditů.

VITAKARTA kredity chceme klienty odměňovat zejména za aktivní péči o zdraví a za využívání preventivních vyšetření. Proto už nově nemotivujeme přípisem kreditů za aktualizaci údajů ve zdravotním profilu. Také skončil únorový přípis kreditů klientům s kladnou bilancí příjmů a výdajů na zdravotní pojištění, který byl u řady klientů mezi lety velmi variabilní a ne zcela přehledný.

Jednotné datum exspirace

Všechny kredity nově exspirují pouze ve dvou datech v roce:

  • kredity připsané od 1.1. do 31.7. exspirují 31.10. daného roku
  • kredity připsané od 1.8. do 31.12. exspirují 31.3. následujícího roku
  • kredity pro dárce krve či těhotné exspirují nejméně za 10 měsíců k nejbližšímu 31.3. nebo 31.10.

Doposud měl každý přípis bodů vlastní termín exspirace. I když byl tento termín vždy přehledně vyznačený ve VITAKARTĚ, přehlednost různorodých exspirací byla terčem řady doporučení ze strany klientů. Proto dva pevně stanovené termíny.

Výjimkou z tohoto pravidla jsou speciální kredity pro dárce krve či těhotné, které mají platnost nejméně 10 měsíců a po těchto deseti měsících exspirují k nejbližšímu 31. 3. nebo 31. 10. Stejně tak kredity pro dárce orgánů, jejichž platnost je nejméně 20 měsíců.

Kupony na prevenci

I v roce 2020 otevřeme příspěvky z kuponů na prevenci. Pevné datum a pravidla prozatím nejsou stanovena. Předpokládáme však, že kupony na dentální hygienu nebo očkování znovu zpřístupníme na časově omezenou dobu v prvním i ve druhém pololetí. Stejně, jako to bylo při pilotním spuštění kuponů v roce 2019. Ani pro letošní rok nebude čerpání příspěvků z kuponů souviset s příspěvky z VITAKARTA kreditů, takže bude nadále možné využít jak příspěvky z kreditů, tak z kuponů.

Účtenka jenom jednou

Změnou prošlo také uznávání účtenek na příspěvky. Sjednotili jsme v tomto ohledu pravidla pro kupony a pro kredity. Nově je tedy možné jak pro příspěvek na základě kuponu, tak na základě kreditů uplatnit účtenku pouze jednorázově.

Kompletní podmínky čerpání preventivních programů pro rok 2020 najdete ZDE.

Věnujte prosím pozornost především pravidlům týkajících se účetních dokladů:

  • akceptujeme doklady vydané v od 1.10. až do 31.3. následujícího roku, v daném kalendářním roce akceptujeme účtenky vydané od 1. ledna. V konkrétním programu (například Kupony na prevenci) může být datum pro uznávání účtenek stanoveno odlišně.
  • doklad je možné použít pouze jednou;
  • doklad musí být v české měně;
  • na dokumentu o úhradě musí být jednoznačně patrné provedení úhrady, u faktury musí být přiloženo potvrzení o úhradě

Přejeme Vám úspěšný vstup do nového roku a hlavně hodně zdraví.

Vaše OZP

Facebook YouTube Twitter Linkedin
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. O cookies    Rozumím