OZP je v nejlepší finanční kondici

V nejlepším finančním zdraví je Oborová zdravotní pojišťovna, následují Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Revírní bratrská pokladna. Vyplývá to ze studie Index zdraví zdravotních pojišťoven, kterou dnes novinářům představila Platforma zdravotních pojištěnců.

Každý člověk v průměru zaplatí za své zdraví 26.466 korun ročně. Zdravotní pojišťovny na svůj provoz spotřebují 7,1 miliardy korun ročně, dominantní složkou výdajů jsou výdaje na zdravotní služby, tedy na léčbu, které dosahují 267,5 miliardy Kč. Všechny zdravotní pojišťovny pro letošek počítají s tím, že za léčení svých klientů zaplatí víc než loni. Celkem výdaje na zdravotní služby vzrostou o 15,5 miliardy korun. Peníze půjdou zejména na navýšení platů ve zdravotnictví.

Zdravotní pojišťovny studie hodnotila v osmi kritériích. Analyzovala například, na kolik dnů proplácení zdravotní péče mají pojišťovny peníze. Zaměřila se i na výši výdajů na preventivní programy a zjistila, že právě v tomto ukazateli se jednotlivé pojišťovny výrazně liší. "Prostřednictvím Indexu zdraví zdravotních pojišťoven chceme dávat pojištěncům jedno z vodítek, podle kterého se můžou orientovat při výběru zdravotní pojišťovny," uvedla ředitelka platformy Kateřina Polcrová.

Vedle finančního zdraví je pro výběr zdravotní pojišťovny zásadní zejména to, jakou péči pojišťovna pro klienty nasmlouvala ve své síti zdravotnických zařízení, jaká je kvalita jejího klientského servisu nebo jaké má preventivní programy, uvedl expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál z advokátní kanceláře PwC Legal.

Facebook YouTube Twitter Linkedin
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. O cookies    Rozumím