Škola rehabilitace

Existuje zázračné cvičení, které odstraní bolest jak lusknutím prstů? Je nutný fyzický pohyb ke zdraví? Je možné nic nedělat a netrpět bolestmi zad? Jsou počítače vážně „záhubou“ zdraví? Doufáme, že odpovědi i na tyto otázku budete schopní najít v sérii příspěvků „školy rehabilitace“. Hlavním cílem bude poukázat na vznik běžných onemocnění pohybového aparátu, jejich předcházení a hlavně na cestu prevence.

1. část: Bolest pohybového aparátu

Bolest je důležitý příznak řady onemocnění a to platí i pro bolesti pohybového aparátu. Bolest nám mnohdy brání normálně fungovat, na druhou stranu, važme si tohoto varování.
Bolest se vyskytuje kdekoli v lidském těle, dokonce i tam, kde prokazatelně nic není, třeba v duši nebo za krkem. Nejčastěji bolestivé místo na těle je bolest zad a pohybového aparátu-šlach, svalů, kloubů.
Bolest rozdělujeme na bolest akutní, která je náhlá a prudká a bolest chronickou, objevující se pravidelně a na kterou si pacient, dříve nebo později, zvykne.
VÍCE (pdf)

2. část: Škola zad

V úvodním dílu jsme zmínili, že se škola rehabilitace bude věnovat hlavně prevenci pohybového aparátu. Začneme tou nejdůležitější částí prevence. Termín škola zad není moc známý laické veřejnosti, což je jen další z ukazatelů toho, jak na tom současná prevence pohybového aparátu je.
VÍCE (pdf)

3. část: Bolesti krční páteře

Bolest krční páteře patří mezi nejčastější bolesti pohybového aparátu. Je to způsobeno pravděpodobně její zranitelností. Na bolest krku nemusíme čekat 10 let u počítače. Stačí se špatně vyspat, nosit v rukou těžší nákup, dítě nebo úplně postačí věčně nespokojený šéf. I tyto příčiny vám dokáží způsobit potíže, se kterými budete usínat a ráno se probouzet. Se změnou způsobu práce a životního stylu dochází ke změnám v nárocích na naše tělo. Teorie tvrdí (a praxe to potvrzuje), že mezi hlavní příčiny vzniku bolestí zad v oblasti krční a hrudní páteře patří ochablý sed a častý předklon těla. Nesmíme zapomenout na psychosomatické projevy (vliv psychiky na organizmus), které mají bohužel v této oblasti často nezastupitelnou roli.
VÍCE (pdf)

4. část: Syndrom karpálního tunelu

V dnešním dílu se více dozvíme o syndromu karpálního tunelu. Na počátku si ale musíme vysvětlit pár důležitostí. Např. co je to vlastně za tunel a proč právě karpální?! Když se podíváte na kosti neboli kostičky zápěstí, tak je to štěrbina v zápěstí, která vznikla postavením osmi zápěstních kůstek do tvaru písmene C, kdyby to písmeno C leželo na zádech. Čtvrtou stranu uzavírá zápěstní vaz. Tak vzniká uzavřený tunel, přes který procházejí šlachy, cévy a mediální nerv, který zajišťuje senzitivitu teda citlivost a jemnou motoriku. Podceňování prvních příznaků syndromu karpálního tunelu (SKT) může vést až k nevratným změnám a jediným řešením v tomto případě je operační léčba.
VÍCE (pdf)

5. část: Patní ostruha

Mezi hlavní příčiny vzniku patní ostruhy patří nesprávné držení nohy nebo přetížení svalů v oblasti paty. Samozřejmě i u téhle diagnózy funguje tzv. genetická predispozice, i když argument: „já za to vlastně nemůžu! Chudák děda, ten to měl taky“ není vždy na místě. A jak si způsobíme nesprávné držení nohy nebo svalové přetížení? Celkem jednoduše. Stačí bolest např. v koleni či v zádech, která nás tlačí do vynucené polohy, nadváha, nekvalitní obuv, při nedoléčení poranění paty z minulosti, při svalovém přetěžování při sportu nebo dlouhodobém stání. Patní ostruhu může způsobit také revmatické onemocnění, u kterého dochází k ukládání vápníku v oblasti patní kosti.
VÍCE (pdf)

6. část: Pomůcky na cvičení v domácím prostředí

Dnešní téma bude neobvyklé. Nebudeme psát o tom, jak předcházet nějakému onemocnění pohybového aparátu, ale budeme se snažit vás namotivovat. Dát impuls hlavně těm z vás, kteří už delší dobu přemýšlejí o cvičení a chybí jim taková ta malá jiskra, která je důležitá právě u startovní čáry.
Mezi hlavní kritéria výběru i pořadí pomůcek patří – jednoduchost, praktičnost, cena.
  1. místo: overball
  2. místo: čočka (balanční plocha)
  3. místo: gymnastický balón (fitball)
  4. místo: manžeta se závažím (na zápěstí nebo na kotníky)
  5. místo: guma (thera-band)
VÍCE (pdf)

7. část: Bolestivý loket aneb epikondilitida

Bolestivý loket nebo tenisový či golfový loket je tématem této části školy rehabilitace. Další z častých onemocnění pohybového aparátu, které může být zrádné. Zrádné z toho důvodu, protože jeho symptomy může způsobit i jiná příčina, která vůbec nesouvisí s loktem.
VÍCE (pdf)

8. část: Bolesti bederní páteře

Hlavní příčiny bolestí dolní části zad, mezi které patří nesprávné držení těla, časté sezení a málo fyzického pohybu. Náš pohybový aparát těžko snáší statickou zátěž, kterou tělo podstupuje denně z důvodu současného životního stylu.
Na druhé straně břehu „gaučových“ sportovců jsou tady lidé, kteří se snaží aktivně bojovat nebo předcházet potížím s pohybovým aparátem, ne vždy ale nejrozumnějším způsobem.
Malou skupinu tvoří pak tzv. rekreační sportovci, kteří podávají výkony hodné titulu mistra světa. Bohužel se často takový výkon povede jenom jednou za čas. Pak nastává dlouhý proces regenerace těla i ducha.
VÍCE (pdf)

9. část: Automobil vs. bolesti zad

Nesprávné sezení není spojováno jenom s počítačem či televizí. Nesmíme zapomenout na cestování! Osobní automobil je jeden z nejpoužívanějších prostředků na přepravu. Mnozí z nás strávíme v autě hodiny, dny, týdny dokonce i měsíce.
NENÍ SEZENÍ JAKO SEZENÍ
VÍCE (pdf)

10. část: Sport a zdraví

Tato část Školy rehabilitace se bude věnovat fyzické aktivitě a sportu. Nebudeme se snažit z vás udělat sportovce, kteří budou podávat denně olympijské výkony. Chceme vám představit aktivity, které jsou nenáročné na čas, peníze, vybavení a které téměř výhradně pomohou vašemu zdraví. Samozřejmě i turistika nebo procházka v přírodě může být nebezpečnou pro pohybový aparát v případě, že na dovolené v nádherných rakouských Alpách přeceníte svoje síly.
VÍCE (pdf)

11. část: Ergonomie pracovního prostředí

Vlivem rozvíjejících se technologií došlo za posledních 30 let k výrazné změně charakteru práce. fyzicky náročná práce z nabídky pracovních příležitostí skoro úplně mizí a na trhu se převážně objevuje práce, která je náročná na mentální a psychický výkon člověka.
VÍCE (pdf)